Przejdź do głównej zawartości strony

Rozmowa o życiu w pieśni śpiewaczek i polaniorek. O tym jak na przestrzeni ich życia funkcjonowała pieśń regionu Żywiecczyzny, kiedy była śpiewana, tworzona oraz jak była uczona. Jest to droga od pieśni śpiewanych maleństwu na uspokojenie, kołysanek poprzez pieśni młodych dziewcząt przy pracy na polanie, pstorałek, pieśni pobożnych maryjnych weselnych czy oczepinowych. 

Rozmowę z Zofią i Józefą Sordyl, śpiewaczkami i polaniorkami z Żywiecczyzny, przeprowadziła Brygida Sordyl, etnomuzykolożka, skrzypaczka i śpiewaczka ludowa.

 



Zofia i Józefa Sordyl gawędziarki oraz śpiewaczki ludowe z Korbielowa, które jednocześnie pełniły funkcję kierowniczek w miejscowym zespole regionalnym „Dziewięciornik”, pochodziły z rodziny chłopskiej Marii, z domu Dendys, i Józefa Sordyla z Krzyżowej. Siostry bliźniaczki urodziły się 2 maja 1945 roku w miejscowości Krzyżowa i miały czworo rodzeństwa, a mianowicie: Jana, Marię, Annę oraz Bronisława. W wieku siedmiu lat rozpoczęły naukę w Szkole Podstawowej w Krzyżowej, którą zakończyły w roku 1959. Po ukończeniu edukacji podstawowej pozostały przy rodzicach, wspomagając ich w prowadzeniu pięciohektarowego gospodarstwa rolnego.


Podcast zrealizowała: Brygida Sordyl

Mastering: Adam Mart

Podkast został zrealizowany przez Forum Muzyki Tradycyjnej w ramach zadania „Muzyka tradycyjna. Podaj dalej!” w 2023 r.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij