Przejdź do głównej zawartości strony

Współczesny człowiek za wszelka cenę chce odsunąć od siebie myśl o nieuchronnie czekającej go śmierci. Nawet wtedy, kiedy staje ona przy drodze jego życia, zabierając mu bliższych czy dalszych ludzi. Ból, który towarzyszy takim momentom, wydaje mu się nie do uniesienia i nie do przetrawienia. By odsunąć cierpienie, robi wszystko, by śmierć zunifikować i uprzemysłowić, licząc, że boleć będzie mniej. W efekcie zostaje mu bardzo mało czasu na uporanie się z traumą rozstania. O strategiach na spotkanie ze śmiercią, jakie stosowali nasi wiejscy przodkowie, i o tym, jak przekazane przez nich tradycje mogą uzbrajać nas na to doświadczenie, a wreszcie o własnych poszukiwaniach muzyki tradycyjnej, opowiada antropolożka i śpiewaczka Marta Tarnowska.

Rozmowę z Martą Tarnowską, śpiewaczką, antropolożką kultury, socjolożką, animatorką kultury, przeprowadził Marcin Lorenc.

 

AKADEMIA KOLBERGA to projekt, który opiera się na doświadczeniu bliskiego, żywego spotkania z tradycjami muzycznymi i tanecznymi polskiej wsi oraz pracy, którą prowadzi od ponad dwudziestu lat pokolenie praktyków: artystów, animatorów kultury, badaczy i dokumentalistów wiejskich tradycji muzycznych. Celem Akademii Kolberga jest stworzenie modelowego, innowacyjnego w warunkach polskich programu przywracania tradycyjnej muzyki do społecznej i kulturowej praktyki społeczności wiejskich.

akademiakolberga.pl


W nagraniu wykorzystano utwory:
— „Leć głosie po rosie”, wyk. Antonina Deptuła i Bronisława Świder ze wsi Bandysie, nagr. Marta Tarnowska
— śpiewy z pustych nocy we wsi Bandysie, nagr. Marta Tarnowska
— „Wyletieła dusza z tieła” ze zbioru Ludowe pieśni religijne z Podlasia cz. II
— „Jedną garstką ziemi”, wyk. Anna Jurkiewicz, Julia Biczysko, Marta Tarnowska, nagr. Marta Tarnowska

Polecamy:
Instytut Dobrej Śmierci
instytutdobrejsmierci.pl
Szkoła umierania w Komunie Warszawa
komuna.warszawa.pl

Nagranie i montaż: Marcin Lorenc
Mastering: Paweł Szałowski

Słuchaj więcej podcastów na:
YouTube/AkademiaKolberga
Spotify/muzykatradycyjna.pl
iTunes/muzykatradycyjna.pl
Google Play/muzykatradycyjna.pl

Realizacja:
– Akademia Kolberga
akademiakolberga.pl
YouTube/AkademiaKolberga
Facebook/AkademiaKolberga
Instagram/AkademiaKolberga
Soundcloud/AkademiaKolberga
– Forum Muzyki Tradycyjnej
FMT/muzykatradycyjna.pl
– Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
nimit.pl


Program Akademia Kolberga jest realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach zadania „Akademia Kolberga 2022” prowadzonego przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij