Stowarzyszenie Dom Tańca zapoczątkowało w Polsce organizacje taborów – letnich festiwali odbywających się na wsiach, które wzorem taborów węgierskich gromadziły miłośników muzyki tradycyjnej, dawały przestrzeń do nauki śpiewu, tańca, gry na instrumentach, do spotkań, do zabaw.
Każdorazowo był to tydzień wytężonej aktywności wokół sztuk muzycznych – wyjątkowego czasu, gdy umiejętności zdobyte podczas warsztatów były weryfikowane i internalizowane w praktyce na wieczornych potańcówkach, pokątnym graniu do posłuchu, śpiewaniu na ławeczkach.
Od samego początku tabory zapraszały do udziału mistrzów muzyki tradycyjnej oraz specjalistów w dziedzinie – praktyków prowadzących warsztaty i badaczy. Na pierwszych festiwalach uczestnicy poznawali muzykę z różnych stron świata, z czasem tabory zaczęły skupiać się wokół wybranego regionu Polski. Organizatorzy zawsze dokładali starań, by udział w nich wzięli lokalni śpiewacy, muzykanci, tancerze, gawędziarze, którzy przekazywali tradycyjny repertuar i kompetencje przyjezdnym taborowiczom i mieszkańcom z okolicy, ale kontakt z mistrzami często wychodził poza układ nauczyciel-uczeń – budowały się przyjaźnie, okazywało się, że muzyka jest potężnym narzędziem wspierającym budowanie relacji.
Zapraszamy do obejrzenia playlisty na YouTubie z nagraniami z Taborów. Najwięcej kanałów
Proponujemy wysłuchanie nagrań z taborów zrealizowane przez Remigiusza Mazur-Hanaja:
Więcej na incrudo.bandcamp.com
Tabory Domu Tańca:
Tabor Kielecki — Sędek pod Łagowem — VII/VIII 2016
Tabor Wielkopolski — Stara Krobia — VII 2016
Tabor Kielecki — Sędek pod Łagowem — VIII 2015
Tabor Wielkopolski — Stara Krobia — VII/VIII 2015
Tabor Kielecki — Sędek pod Łagowem — VIII 2014
Tabor Wielkopolski — EduAkcja — Stara Krobia — VII 2014
Tabor Kielecki — Sędek pod Łagowem — VIII 2013
Tabor Wielkopolski — Stara Krobia — VII 2013
Becejły — VIII 2012
Becejły — VIII 2011
Szczebrzeszyn — VIII 2010
Szczebrzeszyn — VII 2009
Szczebrzeszyn — VIII 2008
Strych — VI 2007
Kocudza — VI 2006
Gałki Rusinowskie — VIII 2006
Ostałówek — VIII 2005
Chlewiska — VIII 2004
Chlewiska — VIII 2003
Chlewiska — VIII 2002
Małomierzyce — 1997
Galeria Domu Tańca:
www.domtanca.art.pl…
Tworzymy tematyczne playlisty z ciekawymi i ważnymi nagraniami w celu prezentacji muzyki tradycyjnej i ich wykonawców oraz zwyczajów i zjawisk w dawnych i współczesnych kontekstach. Playlisty będą nieustająco rozbudowywane – zapraszamy do sprawdzania aktualizacji.