Przejdź do głównej zawartości strony

Ligawka to archaiczny instrument dęty o funkcji sygnałowej, obecny na ziemiach polskich co najmniej od X w. Przetrwał w żywej praktyce na leśnych terenach Mazowsza, Kurpi i Podlasia do czasów współczesnych. Pierwotnie używany przez pasterzy, wojsko z czasem został przypisany do okresu Adwentu, symbolizując swym dźwiękiem czasy sądu ostatecznego.

Rozmowę ze Stanisławem Jałochą, legaczem z Kalonki na Kołbielszczyźnie, przeprowadzili Mateusz Niwiński i Piotr Baczewski w ramach działań Szkoły Tradycji Mazowsza Leśnego.


Utwory wykorzystane w audycji:
„Hejnały adwentowe wykonywane na ligawie”, wyk. Stanisław Jałocha, nagr. Piotr Baczewski, Mateusz Niwiński, Kalonka, gm. Pilawa, pow. garwoliński, listopad 2023

Koncepcja i koordynacja audycji: Mateusz Niwiński
Nagrania, montaż, mastering: Piotr Baczewski

Szkoła Tradycji Mazowsza Leśnego jest realizowana przez Federację Mazowia we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu Akademia Kolberga prowadzonego przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Akademia Kolberga to program, który opiera się na doświadczeniu bliskiego, żywego spotkania z tradycjami muzycznymi i tanecznymi polskiej wsi oraz pracy, którą prowadzi od ponad dwudziestu lat pokolenie praktyków: artystów, animatorów kultury, badaczy i dokumentalistów wiejskich tradycji muzycznych. Celem Akademii Kolberga jest stworzenie modelowego, innowacyjnego w warunkach polskich programu przywracania tradycyjnej muzyki do społecznej i kulturowej praktyki społeczności wiejskich.

Organizatorzy:
– Federacja Mazowia
Facebook/Federacja.MAZOWIA
– Kapela Niwińskich
Facebook/KapelaNiwinskich
– Akademia Kolberga
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud
– Forum Muzyki Tradycyjnej
FMT/muzykatradycyjna.pl
– Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
nimit.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij