Przejdź do głównej zawartości strony

Dzień Dziecka to nowe święto, nie było obchodzone w tradycyjnym świecie. Dziecko w domu było dobrodziejstwem, ale ilość prac koniecznych do wykonania w gospodarstwie uniemożliwiała zajmowanie się nim w sposób chociażby zbliżony do dzisiejszych standardów zapewniania troski i bezpieczeństw.

Obecność dziecka w pieśniach tradycyjnych objawia się w folklorze dziecięcym oraz w kołysankach. Te drugie wykonywane były przez matki, rodzeństwo, babki, pewnie czasami sąsiadki. W domu, w obejściu, w polu – często przy robocie. W kołyskach drewnianych, w koszach zawieszonych u powały, w chuście pod drzewem przy polu. Czasami wyrażają troskę, czasami zachętę do zaśnięcia, czasem opisują widok z okna, bywają modlitwą. Opowiadają o losie – matki, która znosi trudy macierzyństwa, konieczność pracy, marzy o powrocie czasu panieństwa; dziecka i jego bliskiej przyszłości – Kupię ci czoboty, pójdziesz do roboty. Słowa są zaklinaniem świata, do niego skierowane. Dla dziecka jest melodia.


Zapraszamy do wysłuchania kołysanek śpiewanych przez mistrzynie śpiewu tradycyjnego i młodsze pokolenie uczennic. Przedstawiamy nagrania w formie playlisty YouTube i linków, które będą aktualizowane.

Kołysanka
Sawczuk Wiera (śpiew), Nowe Borki, 2010
.
Płyta – Białoruś. Śpiewy obrzędowe. Śpiewy z kołchozów.
Wydawnictwo Muzyka Odnaleziona

Kołysanka
Murawska Katarzyna (śpiew), Kostrzyń, 1983.
Płyta Śpiewy, gwizdy, krzyki
Wydawnictwo Muzyka Odnaleziona

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij