Przejdź do głównej zawartości strony

„Idę o zakład, że powyższy tytuł u większości Czytelników wywołał skojarzenie z przodownikami pracy epoki PRL – ‘stachanowcami’, warszawskimi murarzami w beretach ‘z antenką’, układającymi sto pięćdziesiąt lub dwieście procent dziennej normy cegieł. Nie o takiego przodownika tu chodzi. Określenia „przodownik” i „przodownica” nie zrodziły się w Kraju Rad. […] Powstały… gdzieś na ustronnym polskim polu przy zapadłej wiosce, prawdopodobnie kilkaset lat temu. […] Przodownik i przodownica to najsprawniejsi żniwiarze, którzy najszybciej ścinali zboże podczas żniw, wyprzedzając innych pracujących.”

Zapraszamy do wysłuchania podkastu zrealizowanego na podstawie artykułu Piotra Dorosza „Dożynaj przodowniku łysy” okraszonego pieśniami w wykonaniu autora tekstu.

Czyta Kamil Dawid Gałuszka

Tekst można przeczytać na:
muzykatradycyjna.pl…


Nagranie zrealizowano w Voiceland Studio we Wrocławiu
Czytał Kamil Dawid Gałuszka
Śpiew: Piotr Dorosz
Montaż: Joanna Skowrońska

Słuchaj pozostałych podcastów na:
Spotify/muzykatradycyjnapl
iTunes/muzykatradycyjnapl
GooglePlay/muzykatradycyjnapl
Deezer/muzykatradycyjnapl
Podigee/muzykatradycyjnapl
YouTube/muzykatradycyjnapl


Podkast powstał we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu muzykatradycyjna.pl 2022 prowadzonego przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij