Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy do wysłuchania artykułu Anny Jurkiewicz.
Czyta autorka.

Sto lat temu codziennemu życiu na wsi towarzyszył też codzienny śpiew. Z największą mocą podkreślał momenty ważne dla całej społeczności, jak na przykład zmiana statusu związana z wejściem do stanu małżeńskiego lub pożegnanie się przez kogoś ze światem. Pieśni, które śpiewano w momentach przejścia, czasem mówią o nieznanej drodze i sygnalizują, że nadszedł czas, żeby wykonać symboliczny kolejny krok.

W wersji audio artykułu wykorzystano fragmenty pieśni w wykonaniu zespołu Starorzecze, Anny Jurkiewicz, Julii Biczysko, zespołu śpiewaczego Koła Gospodyń Wiejskich w Trzcińcu, Krystyny Ciesielskiej i Zdzisława Tararuja. Część nagrań pochodzi z płyty Liwiec. Tradycje wokalne wschodniego Mazowsza (II nagroda w konkursie Polskiego Radia Fonogram Źródeł za 2017 rok), reszta z archiwum Anny Jurkiewicz.

Artykuł do czytania:
muzykatradycyjna.pl/do-czytania…

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij