Przejdź do głównej zawartości strony

Podejście Nordoff-Robbins w muzykoterapii zakłada wspólne kształtowanie celu – przez muzykoterapeutę jako specjalistę w dziedzinie terapii oraz uczestnika jako specjalistę w dziedzinie własnego doświadczenia. Jak w tę wzajemną, partnerską wymianę wpisują się polskie zabawy tradycyjne i jakie pole do improwizacji daje ukryta w nich struktura oraz wielowarstwowość? Stawiając sobie te i inne pytania, rozmawiamy o spotkaniu świata niepełnosprawności, świata terapii i… świata muzyki, która – nawiązując do słów śp. Jana Gacy, wyjątkowego tradycyjnego skrzypka – jest nieskończona.

Z Dominiką Dopierałą, muzykoterapeutką w podejściu Nordoff-Robbins rozmawia Karolina Ociepka, animatorka kultury, twórczyni Teatru Mozaika.

Wszystkie materiały Laboratorium Zabaw Tradycyjnych 2023:
https://muzykatradycyjna.pl/do-czytania/laboratorium-zabaw-tradycyjnych-2023-materialy/

Dominika Dopierała – muzyk i certyfikowana muzykoterapeutka. Absolwentka studiów licencjackich w katedrze fortepianu w Royal College of Music oraz studiów magisterskich w Nordoff-Robbins Music Therapy Centre w Londynie. Autorka publikacji z zakresu muzykoterapii, prowadzi szkolenia i superwizje dla muzyków, muzykoterapeutów i specjalistów z dziedzin pokrewnych. W 2016 roku Dominika założyła Fundację Nordoff Robbins Polska, wspierającą rozwój dziedziny muzykoterapii w Polsce. W ramach Fundacji prowadzi otwarte sesje muzyki, które są okazją do spotkań niezwiązanych ze sobą grup społecznych. Celem sesji, prowadzonych w przestrzeniach publicznych, jest budowanie poczucia więzi wśród lokalnych społeczności, a także edukacja społeczeństwa na temat różnorodności jego członków i członkiń.

Karolina Ociepka – językoznawczyni (UAM), menedżerka i animatorka kultury (Łotewska Akademia Kultury), autorka scenariuszy spektakli i koncertów dla dzieci, aktorka teatru opowieści i muzykantka – gra na polskich bębnach tradycyjnych. Pomysłodawczyni i współtwórczyni „Teatru Mozaika”, programu edukacji regionalnej „Alfabet Tradycji”, cyklu „Pograjki – interaktywne koncerty w Bramie Poznania” oraz innych inicjatyw wspierających dzieci i osoby pracujące z dziećmi w dostępie do polskiej kultury tradycyjnej.

Wykorzystano nagrania:
– „Poszły panny” – nagr. z warsztatów Laboratorium Zabaw Tradycyjnych 2023
– „Adam siedmiu” – nagr. z warsztatów Laboratorium Zabaw Tradycyjnych 2023
– „Oj ty biały gołąbeczku” – nagr. z warsztatów Laboratorium Zabaw Tradycyjnych 2023
– „Oj ty biały gołąbeczku” – nagr. Laboratorium Zabaw Tradycyjnych 2023

Mastering: Adam Mart

Organizator:
Forum Muzyki Tradycyjnej

Partnerzy:
– Teatr Mozaika (Poznań)
mozaikadzieciom.pl
facebook.com/mozaikadzieciom
– Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
etnomuzeum.pl
facebook.com/etnomuzeum.torun
– Alfabet Tradycji
alfabettradycji.pl
– Mały Kolberg
malykolberg.pl
facebook.com/malykolberg
– Fundacja „Muzyka Jest Nieskończona”
facebook.com/MuzykaNieskonczona
– Fundacja Prymus
facebook.com/prymusbukwald
– Centrum społeczno-kulturalne w Złotorii k. Torunia

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij