Warsztaty budowy mazanek w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych.
Mistrz – Andrzej Mendlewski
Budowniczy tradycyjnych instrumentów ludowych z regionu Wielkopolski, takich jak: dudy wielkopolskie, sierszeńki, kozioł weselny, kozioł ślubny oraz mazanki. Mieszka w Wielkiejwsi pod Stęszewem. Z wykształcenia jest mechanikiem, a z zainteresowań – budowniczym instrumentów muzycznych. Przygodę z instrumentami ludowymi rozpoczął od 1974 roku, dzięki Stanisławowi Grocholskiemu (prywatnie teściowi) któremu krótko po ślubie zaczął pomagać przy pracy. To właśnie dzięki mazankom wygrał pierwszy konkurs zorganizowany przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Jak zauważa Pan Andrzej Mendlewski, nie ma żadnego zapisu ludowego ani artykułu, który określałby etapy ich budowy. Sam twórca posiada stare zapiski swojego teścia, z których czasami korzysta. Jednak według niego instrumenty ludowe cechuje brak sztywnych zasad i reguł dotyczących ich tworzenia i używania. Ważniejsza jest praktyka i doświadczenie, niż sama teoria.
Uczeń – Paweł Zawadzki
Muzyk, tradycjonalista, z wykształcenia inżynier oraz etnolog. Pochodzi ze wsi Witobel w gminie Stęszew. Naukę gry na skrzypcach przewiązanych rozpoczął w 2005 roku pod okiem mistrza Romualda Jędraszaka. Ukończył podyplomowe studia w zakresie etnologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu broniąc pracę dyplomową pod tytułem: Dudy wielkopolskie – współczesna konstrukcja oraz metody wytwarzania. Pasjonat muzyki wielkopolskiej, działający w strukturach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, jako kierownik Kuźni Tradycji – szkoły nauki gry na instrumentach ludowych, gdzie naucza gry na skrzypcach i mazankach. Aktualnie jako koordynator realizuje projekt „Mistrz Tradycji – Nowa nadzieja” realizowanym w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna dofinansowywanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W trakcie kończącego się w październiku 2021 zadania wytworzone zostaną 4 instrumenty ludowe. Prywatnie rozpoczął pracę nad własnym warsztatem budowniczego, z pozytywnymi rezultatami. Zawodowo zajmuje się pracą na Politechnice Poznańskiej, realizując studia doktoranckie w zakresie inżynierii mechanicznej.
Projekt instrumentu – pobierz plik:
Mistrz: Andrzej Mendlewski
Uczeń: Paweł Zawadzki
Rok: 2021
Projekt zrealizowany w ramach programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca.