Przejdź do głównej zawartości strony

Wilamowska Szkoła Tradycji od początku swojej działalności skupiona jest wokół rewitalizacji pamięci muzycznej Wilamowian. W wyniku prześladowań tej mniejszości po 1945 roku, zarówno język wilamowski jak i tradycje z nim związane zaczęły ulegać zatraceniu. Mimo działalności zespołów scenicznych, zapomnieniu padł charakterystyczny zaśpiew, który praktykowały jeszcze starsze, nieżyjące już śpiewaczki takie jak Rozalia Hanusz fum Linkuś czy Hala Matysiak. Dzięki działalności rewitalizacyjnej i dokumentacyjnej udało się przywrócić społeczności nie tylko teksty (w języku wilamowskim) autorstwa tych śpiewaczek, ale również poćwiczyć przywrócenie tradycji śpiewaczych mieszkańcom. 

W czasie spotkania 29 października 2023 r. mieszkańcy jak i wszyscy zainteresowani zebrali się w kameralnym gronie, aby pod czujnym okiem (i uchem) Karoliny Wałach poćwiczyć tradycyjne śpiewy z niedawno opracowanego śpiewnika. Ku naszej uciesze, zgromadzeni szybko wyszli poza przygotowany repertuar, przynosząc własne teksty, zgromadzone w wyniku własnej działalności dokumentacyjnej, dzieląc się ze zgromadzonymi ukochanymi melodiami, ratując je od zaginięcia. Spotkanie było również okazją do wielu wspomnień na temat osób, które były zaangażowane w muzykowanie w Wilamowicach, tworzenie tekstów i melodii, a które już odeszły. Prawdziwym „skarbem” wydarzenia okazała się Pani Maria, która zjawiła się z kilkoma, ręcznie zapisanymi zeszytami rozmaitych przyśpiewek, które do niedawna występowały w Wilamowicach.

Spotkanie było okazją również do małej potańcówki – wśród rozmaitych, lokalnych melodii nie mogło zabraknąć tradycyjnego „chodzonego”, bez którego nie mogła się odbyć w Wilamowicach żadna impreza.

Działanie gromadziło wokół jednego tematu różne pokolenia – najstarsze, będące świadkami zanikającej tradycji oraz najmłodsze – spadkobierców śpiewaków czy osoby zainteresowane tematem, dzięki czemu wzmacniało poczucie wspólnoty i odrębnej tożsamości poprzez dzielenie się doświadczeniem.


Akademia Kolberga to program, który opiera się na doświadczeniu bliskiego, żywego spotkania z tradycjami muzycznymi i tanecznymi polskiej wsi oraz pracy, którą prowadzi od ponad dwudziestu lat pokolenie praktyków: artystów, animatorów kultury, badaczy i dokumentalistów wiejskich tradycji muzycznych. Celem Akademii Kolberga jest stworzenie modelowego, innowacyjnego w warunkach polskich programu przywracania tradycyjnej muzyki do społecznej i kulturowej praktyki społeczności wiejskich.

Realizacja:
– Stowarzyszenie „Wilamowianie” – Wilamowska Szkoła Tradycji
Facebook/StowarzyszenieWilamowianie
– Zespół Regionalny „Wilamowice”
– Akademia Kolberga
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud
– Forum Muzyki Tradycyjnej
FMT/muzykatradycyjna.pl
– Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
nimit.pl

Program Akademia Kolberga jest realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach zadania Akademia Kolberga prowadzonego przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij