Przejdź do głównej zawartości strony

Rusza premiera albumu Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego, który mamy nadzieję, że wzbogaci zbiory muzyczne niejednego miłośnika muzyki tradycyjnej!

„Lubelszczyzna leży na szlaku wędrówek ludzi wielu kultur i języków, którzy zostawili tutaj swoje muzyczne ślady, obecne do dzisiaj w repertuarze śpiewaczek i śpiewaków tradycyjnych regionu. To kraina archaicznego śpiewu, unikalnych obrzędów i finezyjnej muzyki instrumentalnej, poprzecinana siatką niewidzialnych granic między religiami, tradycjami, dialektami, stylami i skalami muzycznymi, które spotykają się w charakterystycznych dla naszego regionu melodiach tanecznych i obrzędowych.”

– Ta płyta to coś, co będzie mogło Was przenieść w czasie i przestrzeni. Wyobraźcie sobie, że jest lipiec, ubieracie szykowny kapelusz i wybieracie się na przejażdżkę po Lubelszczyźnie. Słuchacie przy tym przepięknej roztoczańskiej (i nie tylko) muzyki – zachęca do rozmarzenia się Ewa Grochowska, jedna z prowadzących Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego.

Tytuł płyty „Sesja otwarta”, jak zaznacza Ewa Grochowska, nawiązuje do założycielskiego marzenia Orkiestry, która jest otwarta na nowe źródła, inspiracje i ludzi. Od 2014 roku, kiedy orkiestra pod obecną nazwą po raz pierwszy zagrała na Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie, przez skład przewinęło się ponad 50 osób. Z tej grupy na przestrzeni lat wyłoniło się stałe grono uczestników projektu, które do dziś prezentuje się na scenach festiwalu.

– Na płycie znajdują się nasze najbardziej ulubione utwory taneczne, które na pewno mogliście usłyszeć na potańcówkach podczas Jarmarku Jagiellońskiego. Zapraszam do odsłuchania i do jak najlepszej zabawy przy „Sesji otwartej” – mówi Joanna Glińska, skrzypaczka.

W repertuarze Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego znajdują się polki, oberki, podróżniaki, walce, fokstroty i inne melodie pochodzące z nagrań archiwalnych, tradycji rodzinnych oraz przekazywane przez muzykantów najstarszego pokolenia i orkiestr, których tradycje sięgają początku XX wieku. Utwory zaaranżowane i wykonane przez naszą Orkiestrę pochodzą z repertuaru: Orkiestry Dętej ze Zdziłowic, Kapeli Dętej z Woli Gródeckiej, Kapeli Stanisława Mroza z Makowisk, Kapeli Dudków ze Zdziłowic, Orkiestry Dętej z Goraja, Kapeli Wojciechowskiej z Wojciechowa, Kapeli Rodzinnej „Kurasie” z Lubziny, Kapeli Braci Bździuchów z Aleksandrowa i repertuaru śpiewaczego Zespołu „Jarzębina” z Kocudzy.

Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego jest projektem edukacyjno-artystycznym zapraszającym do wspólnego muzykowania. Tradycyjna muzyka taneczna łączy muzyków, słuchaczy i tancerzy, ale także służy popularyzacji kultury ludowej Lubelszczyzny. Płyta „Sesja otwarta” jest efektem kilku lat pracy Orkiestry i zawiera 11 utworów.

Płytę można kupić w sklepie:
www.sklep.warsztatykultury.pl
Cena płyty – 30 zł.

Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego prowadzą Ewa Grochowska, Maciej Filipczuk i Marcin Kowalczuk, dzieląc swoją pracę na poszczególne sekcje instrumentalne. Orkiestrę tworzą osoby w różnym wieku, o różnych doświadczeniach muzycznych i edukacyjnych: zarówno te mające wykształcenie muzyczne, jak i te, które swoje umiejętności zdobywały samodzielnie.

Prowadzący proponują repertuar, który poznali podczas spotkań z mistrzami muzyki tradycyjnej oraz melodie pochodzące z nagrań archiwalnych.

Na płycie Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego zagrali:
Maciej Filipczuk (skrzypce), Joanna Glińska (skrzypce), Ewa Grochowska (skrzypce, śpiew), Tomasz Graczyk (kontrabas), Magdalena Jakubowska (klarnet, flet poprzeczny), Jakub Korona (baraban), Cecylia Korona (skrzypce), Marcin „Kabat” Kowalczuk (puzon), Kamil Królik (akordeon, klarnet), Eliasz Kuśmierz (saksofon), Przemysław Łozowski (trąbka), Edyta Piekarczyk (tuba), Grażyna Pluta (flet poprzeczny), Ewelina Prokopiuk (saksofon), Milena Siczek (skrzypce), Julia Szafraniec (wiolonczela), Katarzyna Zedel (suka biłgorajska).

 

Realizacja nagrań, miks i mastering:
TONAKO Music Tomasz Kraśkiewicz

Projekt graficzny płyty:
Małgorzata „Ryba” Rybicka

Zdjęcia:
Roman Krawczenko

Tekst książeczki dołączonej do płyty:
Ewa Grochowska

Redakcja:
Agata Turczyn

Tłumaczenie:
Małgorzata Stanek 


Źródło informacji:
– materiały przesłane przez wydawcę

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij