26 sierpnia 2022 r. odbyło się w Wilamowicach drugie w tym roku spotkanie organizowane przez Wilamowską Szkołę Tradycji, której działania koordynowane są przez członków Stowarzyszenia „Wilamowianie” i Zespołu Regionalnego „Wilamowice”. Założeniem cyklu trzech spotkań było przypomnienie sobie dawnych weselnych tradycji muzycznych i tanecznych, ich dokumentacja oraz ponowne wprowadzenie do repertuaru mieszkańców.
Na sierpniowym spotkaniu szczególnie skupiono się na utworach pochodzących z archiwum Stowarzyszenia. Odgrzebane ze starych nut melodie otrzymały drugie życie dzięki zaangażowaniu lokalnych działaczy, którzy we współpracy z muzykami zaprezentowali je przybyłym Wilamowianom. Najstarsze osoby pamiętały jeszcze wiele z tych utworów, co więcej, przekazały kolejne zwrotki czy inne warianty. Jedną z takich pieśni była tytułowa „Mamusiu, skrzynie otwierajcie”, którą śpiewano przed czepinami i pokazywaniem wiana zapisanego córce, którego istotnym elementem były stroje znajdujące się w skrzyni.
Mamy nadzieję, że utwory te wzbogacą nie tylko repertuar Zespołu Regionalnego „Wilamowice”, ale również będą śpiewane przez Wilamowian podczas uroczystości urodzinowych, imieninowych, ognisk czy innych imprez, w których uczestniczą współcześnie. Jeśli tradycja nie będzie dostosowana do współczesnych potrzeb grupy, to umrze. Działania rewitalizacyjne w przypadku języka wilamowskiego polegają na przypomnieniu dawnych słów, w przypadku stroju – wyciągnięciu go z szaf i używaniu. W przypadku tradycji muzycznych Wilamowian chodzi nie tylko o tworzenie czy odkrywanie kolejnych nagrań i zapisów nutowych, ale o zachęcenie ludzi do korzystania z nich na co dzień i od święta.
Wilamowska Szkoła Tradycji
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud
Akademia Kolberga to program, który opiera się na doświadczeniu bliskiego, żywego spotkania z tradycjami muzycznymi i tanecznymi polskiej wsi oraz pracy, którą prowadzi od ponad dwudziestu lat pokolenie praktyków: artystów, animatorów kultury, badaczy i dokumentalistów wiejskich tradycji muzycznych. Celem Akademii Kolberga jest stworzenie modelowego, innowacyjnego w warunkach polskich programu przywracania tradycyjnej muzyki do społecznej i kulturowej praktyki społeczności wiejskich.
►
Realizacja:
– Stowarzyszenie „Wilamowianie” – Wilamowska Szkoła Tradycji
Facebook/StowarzyszenieWilamowianie
– Zespół Regionalny „Wilamowice”
– Akademia Kolberga
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud
– Forum Muzyki Tradycyjnej
FMT/muzykatradycyjna.pl
– Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
nimit.pl
Program Akademia Kolberga jest realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach zadania „Akademia Kolberga 2022” prowadzonego przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego