29 września w Katowicach odbyły się warsztaty Laboratorium Zabaw Tradycyjnych, tym razem skierowane do muzykoterapeutów. Jakkolwiek spotkanie było przeznaczone dla konkretnej grupy zawodowej, to celem Laboratorium jest wymiana spostrzeżeń i holistyczne ujęcie właściwości zabaw.
Na wrześniowe warsztaty do współprowadzenia spotkania zaproszona została Dominika Dopierała, muzykoterapeutka w podejściu Nordoff Robbins, która dzieliła się swoim doświadczeniem w zakresie wykorzystania zabaw w działaniach z osobami w różnym wieku i z różnymi potrzebami. Ważnym aspektem spotkania było również twórcze podejście do folkloru dziecięcego i modelowania zabaw w zależności od możliwości i zasobów osób i grup, z którymi się je przeprowadza.
✿
Wielką przyjemnością było spotkać muzykoterapeutki z całej Polski podczas Laboratorium Zabaw Tradycyjnych. Dziękujemy za Waszą otwartość i kreatywność w improwizacji na podstawie poznanych zabaw! Nasze „wewnętrzne dzieci” bawiły się wyśmienicie! Mamy nadzieję, że Wasze powarsztatowe sesje zaczęły się z przytupem!
Dominika Dopierała
✿
Spotkanie prowadziły realizatorki projektu: Karolina Ociepka (animatorka i twórczyni spektakli), Marta Burdalska (psycholożka, trenerka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego) i Marta Domachowska (etnolożka i edukatorka muzealna), które badają i praktykują polską muzykę tradycyjną.
Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej i zapoznania się z materiałami tworzonymi w ramach Laboratorium Zabaw Tradycyjnych:
Laboratorium Zabaw Tradycyjnych
Warsztaty są częścią projektu Laboratorium Zabaw Tradycyjnych, w którym sprawdzamy, w jaki sposób polskie zabawy tradycyjne można zastosować w rozwojowej i terapeutycznej pracy z dziećmi. Laboratorium to projekt o charakterze badawczym i edukacyjnym, którego celem jest analiza tradycyjnych zabaw dziecięcych pod kątem możliwości ich wykorzystania wśród dzieci z różnymi potrzebami oraz zbadanie ich właściwości – wpływu na dzieci na polu rozwojowym, terapeutycznym, społecznym i psychologicznym. Tym samym celem projektu jest również promowanie aktywnego korzystania z kultury tradycyjnej w pracy z dziećmi.
W pierwszej, pilotażowej edycji projektu powstały przydatne materiały: karty zabaw, podkasty, nagrania do praktycznego wykorzystania w pracy z różnymi grupami i w kontakcie indywidualnym – można je znaleźć tutaj:
muzykatradycyjna.pl/do-czytania/laboratorium…
Tegoroczne materiały opublikujemy w połowie października!
✿
Organizator:
– Forum Muzyki Tradycyjnej – organizacja powołana przez praktyków tradycyjnego śpiewu, muzykowania i tańca w celu wzajemnej współpracy na rzecz kontynuacji polskiej muzyki wiejskiej oraz wspólnej reprezentacji środowiska.
Partnerzy:
– Teatr Mozaika (Poznań)
mozaikadzieciom.pl
Facebook/mozaikadzieciom
– Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
etnomuzeum.pl
Facebook/etnomuzeum.torun
– Fundacja „Muzyka Jest Nieskończona”
Facebook/MuzykaNieskonczona
– Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek
miasto-ogrodow.eu
Facebook/2016katowice
– Mały Kolberg
malykolberg.pl
Facebook/malykolberg
– Alfabet Tradycji
alfabettradycji.pl
– Fundacja Nordoff-Robbins
Facebook/NordoffRobbinsPolska
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024