W 2024 r. Forum Muzyki Tradycyjnej realizowało II edycję Laboratorium Zabaw Tradycyjnych. Projekt ma charakter edukacyjny, badawczy i popularyzatorski, a jego celem jest analiza właściwości terapeutycznych i rozwojowych elementów folkloru dziecięcego (zabaw, tańców, wyliczanek i piosenek). Ponownie skupiliśmy się na wykazaniu walorów tych tekstów kultury z perspektywy różnych dziedzin, np. psychologii, psychoterapii, pedagogiki specjalnej i terapii integracji sensorycznej, edukacji muzealnej, muzykoterapii, rytmiki czy logopedii.
Jednym z kluczowych założeń Laboratorium jest tworzenie jakościowych, praktycznych i bezpłatnych materiałów dla osób pracujących z dziećmi (i starszymi osobami również). W tym roku powstały karty zabaw, filmy instruktażowe i podkasty — oto one:
Film promocyjny
Karty zabaw
Zawierają opis przebiegu i teksty towarzyszące zabawom oraz informacje o ich źródłach i możliwych wariantach, a także analizy eksperckie na temat sposobu i korzyści z wykorzystania zabaw w dziedzinach: rytmiki i kształcenia słuchu, edukacji muzealnej, psychologii, terapii, rewalidacji i logopedii.
Zakładka Dla edukatorów/materiały — zobacz!
Filmy instruktażowe
Zarejestrowaliśmy analizowane w tym roku zabawy w formie video. Filmy instruktażowe pomogą je poznać i praktykować z dziećmi.
Zakładka Dla edukatorów/multimedia — zobacz!
Dostępne na YouTubie!
Podkasty
Rozmowy z ekspertkami zaproszonymi do udziału w projekcie. Stanowią one podsumowanie ich doświadczenia w zakresie włączenia polskich zabaw tradycyjnych w obszar dziedzin pracy z dziećmi, w których się specjalizują.
► Zabawy tradycyjne jako echa głosów dzieci z przeszłości — rozmowę z kulturoznawczynią, animatorką kultury i edukatorką muzealną, Katarzyną Żukowską przeprowadziła Karolina Ociepka
Posłuchaj!
► Każde dziecko chce się bawić! — rozmowę z pedagożką specjalną, terapeutką integracji sensorycznej, Emilią Kowalewicz-Rusiecką przeprowadziła Marta Urban-Burdalska
Posłuchaj!
Wszystkie podkasty 2023–2024: Zakładka Dla edukatorów/multimedia
Szybki dostęp
Pobierz i wydrukuj plakat lub ulotkę z qrcodami, dzięki którym szybko otworzysz filmy lub karty zabaw np. podczas zajęć. Będziemy również wdzięczni za promowanie materiałów i przedsięwzięć Laboratorium Zabaw Tradycyjnych.
Idea
Zbawienny wpływ śmiechu, wzmocnienie umiejętności i poczucia własnej wartości, rozwój, otwarcie na relacje, a także odczulanie, uważny oddech i zadowolony wałek dziąsłowy. To tylko niektóre z efektów zabawy. Temu wszystkiemu służą od pokoleń gry dziecięce. Ich użycie to nie kult tradycji, ale konieczność współczesności. Dawniej były codziennością dzieci na pastwiskach i podwórkach, dziś mogą być konkurencją dla smartfona, formą rodzinnej rozrywki, narzędziem edukacyjnym i terapeutycznym.
O tegorocznych pracach Laboratorium:
Czytaj więcej!
Zabawy tradycyjne i muzykoterapia w podejściu Nordoff Robbins:
Czytaj więcej!
Warsztaty
Relacje z warsztatów:
– dla osób pracujących z dziećmi, Puszczykowo k. Poznania, czerwiec 2024
Zobacz!
– dla osób pracujących z dziećmi, Katowice, wrzesień 2024
Zobacz!
– dla muzykoterapeutów, Katowice, wrzesień 2024
Zobacz!
Materiały 2023
Materiały powstałe w I edycji Laboratorium:
Zakładka Dla edukatorów — zobacz!
Wszystkie materiały i informacje Laboratorium znajdziesz na:
muzykatradycyjna.pl (szczególnie zakładki Dla edukatorów, Dla dzieci, Kalendarz)
YouTube | Soundcloud | Spotify | Facebook | Instagram
Koncepcja i realizacja projektu:
Karolina Ociepka, Marta Urban-Burdalska, Marta Domachowska
Koordynacja:
Katarzyna Rosik, Marcin Żytomirski
Ekspertki:
Dominika Dopierała, Karolina Idkowiak, Jolanta Kosicka, Emilia Kowalewicz-Rusiecka, Joanna Tomkowska, Katarzyna Żukowska
Więcej o autorkach, ekspertkach i realizatorach projektu:
muzykatradycyjna.pl/kto-za-tym-stoi/
Realizacja materiałów:
– Adam Kucewicz – fotograf, realizator nagrań audio i twórca filmów
– Martyna Melewska – fotografka
– Adam Mart – realizator dźwięku
– Katarzyna Rosik – projektantka graficzna
– Marta Domachowska – redakcja tekstów
– Filip Bukowski – korekta tekstów
Organizator:
Forum Muzyki Tradycyjnej
Partnerzy:
– Teatr Mozaika (Poznań)
– Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
– Fundacja „Muzyka Jest Nieskończona”
– Mały Kolberg
– Alfabet Tradycji
– Fundacja Nordoff-Robbins
– Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek
– Centrum Animacji Kultury w Puszczykowie
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024