Forum Muzyki Tradycyjnej rozpoczyna II edycję projektu Laboratorium Zabaw Tradycyjnych, który uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Działanie to ma charakter edukacyjny, badawczy i popularyzatorski, a jego celem jest zbadanie właściwości terapeutycznych i rozwojowych elementów folkloru dziecięcego (zabaw, wyliczanek i piosenek) oraz udostępnienie powstałych materiałów jak najszerszemu gronu odbiorców. W toku szeregu inicjatyw skupimy się na wykazaniu walorów tych tekstów kultury z perspektywy różnych dziedzin, np. psychologii, psychoterapii, pedagogiki specjalnej i terapii integracji sensorycznej, edukacji muzealnej, muzykoterapii, rytmiki czy logopedii.
Podobnie jak w I edycji Laboratorium, również w tym roku wybrane zabawy trafią do praktyki zawodowej ekspertek wymienionych dziedzin, a poprzez nie także do ich podopiecznych i pacjentów oraz do ich środowisk branżowych. Zaproszone do projektu ekspertki przeprowadzą analizę wybranych zabaw tradycyjnych pod względem specyfiki ich oddziaływania na dzieci o różnych potrzebach. Ekspertyzy, oparte na praktycznym zastosowaniu zabaw, zostaną poszerzone o materiały video, umożliwiające wykorzystanie opracowanej wiedzy przez wszystkich chętnych, jak i podcasty, promujące ideę naukowego spojrzenia na zabawy tradycyjne jako dziedzictwo kulturowe. Materiały te zostaną opublikowane na portalu muzykatradycyjna.pl, aby zapewnić otwarty dostęp do powstałych treści.
W ramach tegorocznej edycji zostaną również przeprowadzone dwa typy warsztatów. Warsztaty otwarte – promujące wykorzystanie folkloru dziecięcego, przeznaczone dla osób pracujących z dziećmi w różnych profesjach oraz warsztaty branżowe, które są nowym elementem projektu. Warsztaty te skierowane zostaną do ekspertów w zakresie muzykoterapii, a ich przebieg i forma pracy będą ukierunkowane na implementację zabaw tradycyjnych do dziedziny jaką jest muzykoterapia. Warsztaty branżowe dla muzykoterapeutów odbędą się jesienią, o czym będziemy informować z wyprzedzeniem. Będzie to okazja, aby głębiej wykorzystać potencjał zabaw tradycyjnych poprzez dotarcie z nim do potrzeb konkretnej grupy zawodowej pracującej z dziećmi.
Opracowanie merytoryczne projektu oraz koordynacja jego przebiegu realizowana jest przez zespół edukatorek w obszarze muzyki tradycyjnej o kompetencjach w dziedzinach etnologii, psychologii dziecięcej i animacji, który tworzą: Karolina Ociepka, Marta Domachowska, Marta Urban-Burdalska oraz Katarzyna Rosik.
Najbliższe wydarzenie:
19 czerwca 2024, w godz. 10.00–15.00 w Puszczykowie pod Poznaniem odbędzie się warsztat otwarty – skierowany do osób pracujących z dziećmi w ramach różnorodnych dziedzin, które chciałyby poznać zabawy tradycyjne do zastosowania w ujęciu indywidualnym i grupowym.
Więcej informacji:
muzykatradycyjna.pl/kalendarz…
Facebook/wydarzenie
Kolejna warsztaty odbędą się we wrześniu w Katowicach lub okolicy (aglomeracja) – szukaj szczegółowych informacji w Kalendarzu.
Materiałach powstałe w 2023 roku:
muzykatradycyjna.pl…
Wszystkie materiały znajdują się w zakładce Dla Edukatorów:
muzykatradycyjna.pl/dla-edukatorow/
Organizator:
– Forum Muzyki Tradycyjnej – organizacja powołana przez praktyków tradycyjnego śpiewu, muzykowania i tańca w celu wzajemnej współpracy na rzecz kontynuacji polskiej muzyki wiejskiej oraz wspólnej reprezentacji środowiska.
Partnerzy:
– Teatr Mozaika (Poznań)
mozaikadzieciom.pl
Facebook/mozaikadzieciom
– Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
etnomuzeum.pl
Facebook/etnomuzeum.torun
– Fundacja „Muzyka Jest Nieskończona”
Facebook/MuzykaNieskonczona
– Mały Kolberg
malykolberg.pl
Facebook/malykolberg
– Alfabet Tradycji
alfabettradycji.pl
– Centrum Animacji Kultury w Puszczykowie
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024