Przejdź do głównej zawartości strony

Oddajemy w wasze ręce długą i bogatą listę tegorocznych letnich festiwali muzyki tradycyjnej! Zwane taborami, letnimi szkołami, koloniami. Krótsze, dłuższe, weekendowe. Skupione na mikroregionie lub obejmujące kilka terenów. Wszystkie łączy zwyczaj tradycyjnego tańca, śpiewu, muzyki i spotkania.

Z życzeniami pięknych wakacji
od redakcji portalu muzykatradycyjna.pl


Lipiec

5. Festiwal Twórczości Ludowej EtnoBaltica
7–9 lipca
Swołowo, pomorskie

Etnobaltica to urokliwy festiwal odbywający się w malowniczej scenerii Swołowa, łączący koncerty, potańcówki z muzyką tradycyjną i warsztaty. To już piąta edycja i z roku na rok inicjatywa pięknie się rozwija!

LINK DO WYDARZENIA

„Festiwal EtnoBaltica jest wydarzeniem pełnym różnych form sztuki, skupiającym miłośników polskiej kultury. Jak co roku odbywa się w Swołowie – stolicy Krainy w Kratę, która zamienia się w wielobarwny tygiel tradycji dzięki żywym rytmom muzyki ludowej, oryginalnemu wystrojowi oraz interesującym muzykom etno i folk z rożnych stron Polski. Festiwal jest okazją do zapoznania się z różnymi sposobami patrzenia na folklor, a nadrzędnym celem organizatorów inicjatywy jest ocalenie od zapomnienia tradycji ludowych”.

W programie:
Kapela Niwińskich, Kapela Brodów, Kapela Maliszów, Wowakin, Światowce, warsztaty tańca z Piotrem Piszcztowskim, etnostrefa dla dzieci


X Tabor Wielkopolski „W krainie dud”
11–14 lipca
Stara Krobia, wielkopolskie

Dziesiąta, jubileuszowa edycja najstarszego obecnie Taboru. Gratulacje dla organizatorów!

LINK DO WYDARZENIA

„Tabor Wielkopolski to letnia szkoła tradycji, która poświęcona jest bogatemu dziedzictwu kulturowemu Wielkopolski. Od lat już organizowana jest ona w Starej Krobi – miejscowości położonej w samym sercu Biskupizny, gdzie tradycyjna muzyka, śpiew i taniec są do dziś żywe i kultywowane.

Głównym celem Taboru Wielkopolskiego jest przekazanie w interesujący, nowatorski i bezpośredni sposób niematerialnego dziedzictwa kulturowego Wielkopolski młodszym pokoleniom. Tabor co roku ma inny temat wiodący. Nadchodzącą edycję chcemy poświęcić dudom. Tegoroczne warsztaty zatem w najróżniejszy sposób nawiązywać będą do tego charakterystycznego dla Wielkopolski instrumentu oraz związanych z nim melodii”.

W programie:
warsztaty – skrzypce podwiązane, śpiew męski, śpiew z Anną Chudą, dudy, pieśni wielkopolskie, tańce z Biskupizny, tańce wielkopolskie, budowa dud oraz warsztaty dla dzieci
potańcówki
codzienne zabawy – muzykanci z Biskupizny oraz Hazów, orkiestra taborowa


Stare Uczyce, Ukraina, 2023. Fot. Agata Maziarz

VII Letnia Szkoła Muzyki Tradycyjnej w Ukrainie
15–23 lipca
Stara Uszyca, rejon kamieniecki, obwód chmielnicki

Od 15 do 23 lipca we wsi Stara Uszyca w Ukrainie odbędzie się VII Letnia Szkoła Muzyki Tradycyjnej poświęcona kulturze ukraińskiej. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Rys’ z Kijowa. To tydzień warsztatów śpiewu, tańca i gry na instrumentach. Głównym zadaniem Szkoły jest przekazywanie muzyki tradycyjnej bez uproszczeń, z poszanowaniem autentycznej tradycji. Warsztaty poprowadzą najlepsi praktycy i badacze folkloru z Ukrainy, którzy zaczerpnęli tradycyjną muzykę bezpośrednio od wiejskich śpiewaków i muzykantów. Nauczyciele poszczególnych grup będą odkrywali przed uczestnikami Szkoły techniki wykonawcze charakterystyczne dla danego regionu, jak i przybliżali społeczno-kulturowy kontekst poszczególnych utworów. Codzienne, 3-godzinne warsztaty w kameralnych grupach pozwalają uczestnikom poznać tradycyjne pieśni, melodie instrumentalne, a także tańce i szerszy kontekst muzyki tradycyjnej w Ukrainie.

LINK DO WYDARZENIA (w języku ukraińskim)

W programie: warsztaty śpiewu (Iryna Danylejko, Olena Gonczarenko, Natalia Homenko, Jewhen Jefremow, Jurij Kowalczuk, Iryna Teliuh), warsztaty instrumentalne (Jaryna Dron, Andrij Lewczenko, Jurij Kowalczuk), warsztaty tańca (Jaryna Dron, Andrij Lewczenko), potańcówki, US Orchestra, Ladovytsi, warsztaty rękodzielnicze


Pieśni bagien 2023. Z tej strony. | kolonie śpiewacze
18–22 lipca
Hołowno, lubelskie

Kolejna inicjatywa–weteran. Od kilkunastu lat skupiająca się na śpiewie tradycyjnym Polesia, polskiego pogranicza, ukraińskim i białoruskim. W tym roku program został lekko okrojony, ale to nadal gratka dla adeptów śpiewu.

LINK DO WYDARZENIA

„Pięciodniowy, kameralny cykl warsztatów śpiewu tradycyjnego poświęconych tradycji muzycznej wschodniej Polski: Podlasia, Polesia Lubelskiego i Podkarpacia.

Tegoroczne „Bahna” postanowiliśmy poświęcić w całości repertuarowi regionów wschodniego pogranicza („z tej strony”). Po polsku i po naszomu”.

W programie:
śpiew z Agnieszką Szokaluk (Polesie), Julitą Charytoniuk (Podlasie) i Anną Pietrzkiewicz-Read (Podkarpacie)


Warsztaty i potańcówka taborowa w Ornontowicach
22 lipca
Ornontowice, śląskie

Wyjątek w zestawieniu – jednodniowe zajście na miejsce niegdyś kilkudniowego Taboru Śląskiego. Za to w jednym dniu udało się zmieścić naprawdę mnogość wydarzeń skupionych na muzyce Śląska.

LINK DO WYDARZENIA

W programie:
pieśni dziadowskie i śląskie ballady z Pawłem Płoskoniem, warsztaty instrumentalne z Teofilem Pawłowskim, tańce śląskie z Igą Fedak, Orkiestra Taborowa i potańcówka, na której zagrają Iga Fedak, Karolina Fedak, Teofil Pawłowski, Orkiestra Taborowa, Dajcie Pozór oraz Kapela Ozimkowicza


Tabor Sannicki
24–27 lipca
Grzybów, mazowieckie

Nowa inicjatywa dobrze znanych postaci – tabor w mikroregionie Gąbińsko-Sannickim, pełnym pięknej skrzypcowej muzyki oraz śpiewu. Co prawda miejsca warsztatowe i noclegowe szybko się wyczerpały, ale można wpadać na wieczorne potańcówki.

LINK DO WYDARZENIA

„Zapraszamy na spotkanie z muzyką tradycyjną mikroregionu Gąbińsko-Sannickiego. Mikroregion położony jest w sąsiedztwie regionu Łowickiego oraz na granicy Mazowsza i Kujaw. Jest to enklawa wyjątkowej muzyki. Tutejsza muzyka skrzypcowa i śpiew pod względem finezji być może nie mają sobie równych. Melodie mają niebywale zawiłą formę, często nieregularną frazę, grane są i śpiewane przy tym z lekkością i wielką fantazją. To kraina kujawiaków granych, śpiewanych, wykonywanych w różnych odmianach i stylach. Wiele z nich to pieśni. Z racji wielu podobieństw i bliskości zarówno regionu Łowickiego jak i Kujaw, poza repertuarem pieśni, melodii instrumentalnych i tańców lokalnych, sięgniemy pod repertuary sąsiednich krain”.

W programie:
taniec z Piotrem Zgorzelskim, śpiew z Justyną Piernik, instrumenty z Mateuszem Niwińskim, Agnieszką Niwińską, Jeremim Kowalskim, Janem Szymańskim i Januszem Prusinowskim, wieczorne potańcówki z w/w muzykantami


Sierpień

Potańcówka dziesięciolecia ● Sędek 2023
4–6 sierpnia
Sędek, kieleckie

W dziesięć lat od pierwszej edycji Taboru Domu Tańca w Sędku będziemy przez dwa dni świętować i tańczyć do kieleckich melodii!

LINK DO WYDARZENIA

„Potańcówka w dziesięciolecie Taboru Domu Tańca w Sędku!
Z okazji jubileuszu zjeżdżamy się do matecznika, żeby się spotkać, pograć, potańczyć, powspominać i pospacerować, porozmawiać przy drodze i pod sklepem. Organizujemy się oddolnie”.

W programie:
Próby orkiestry taborowej i potańcówka na dechach


Tabor Kaliski | Jedziemy!
10–13 sierpnia
Czempisz, wielkopolskie

Kolejna edycja kaliskiego taboru ze swoimi stałymi elementami: krótkimi spotkaniami ze skrzypcami, śpiewem i tańcem oraz akcja uliczna, czyli podróż po okolicach Czempisza z muzyką i tańcem.

LINK DO WYDARZENIA

„Tabor Kaliski to terenowe spotkanie z wieloma gałęziami kultury wiejskiej w jednym miejscu i czasie. Potańcówki, muzyka, remiza, warsztaty, ostatni wiejscy mistrzowie… Tabor Kaliski to też rzeka Prosna i wszystkie jej atrakcje, w Prośnie można tańczyć, pływać, się opalać. Działamy w trybie spontanicznym, bez zegarka. Bywa ,że Tabor się przemieszcza jak dawniej Cyganie, wtedy jest nieprzewidywalny jak burzowa chmura, tak jest też tym razem”.

W programie:
spotkanie śpiewacze z mistrzyniami, skrzypce z Józefem Tomczykiem, warsztaty tańca z Grzegorzem Ajdackim, potańcówki – kapela Józefa Tomczyka, kapela Brzeziny, Piękna Kompania, Diabubu, Heniek Małolepszy, kapela Kasi Andrzejowskiej, Chleb Powszedni


Fanfara 2023. Muzyka tradycyjna Roztocza
11–15 sierpnia
Chłopków, lubelskie

Tegoroczna Fanfara to wielkie święto starodawnych roztoczańskich orkiestr dętych, ale nie martwcie się, nie zabraknie śpiewu i muzyki skrzypcowej. Po raz szósty w trasę wyruszy też tradycyjna Fura.

LINK DO WYDARZENIA

„Szósta edycja Fanfary w sposób szczególny odwoływać się będzie do wyjątkowej tradycji roztoczańskich orkiestr dętych. Jej centralnym punktem będzie wielki konwent istniejących i nieistniejących już wiejskich orkiestr, podczas którego zatańczymy do ich muzyki, oddamy głos najstarszym muzykantom i powspominamy dawne, dobre czasy. Oprócz tego nie zabraknie oczywiście śpiewu, muzyki skrzypcowej, fury i warsztatów wszelakich”.

W programie:
śpiew z Agatą Harz, śpiew z Agnieszką Szokaluk, otwarte próby orkiestry dętej, orkiestrowa fura, wieczorne potańcówki – Kapela Bornego, Kapela Butrynów, Hrajbery, Kapela Yana Gisawy, Kapela Turobińska, WLOD, Orkiestry Dęte z Goraja, Zdziłowic, Zaburza, Zakrzewa i inni


Tabor Lubelski
14–20 sierpnia
Piotrowice, lubelskie

Kolejna odsłona festiwalu odbywającego się pod Lublinem, orbitującego wokół szeroko pojętej muzyki Lubelszczyzny.

LINK DO WYDARZENIA

„Letnia szkoła tradycyjnej muzyki regionu lubelskiego przepełniona warsztatami śpiewu, gry na instrumentach, tańca oraz koncertami i potańcówkami”.

W programie:
śpiew z Agatą Harz, skrzypce z Remkiem Mazurem-Hanajem, taniec z Piotrem Zgorzelskim i Andrzejem Stoińskim, melodie lubelskie z Przemysławem Łozowskim, zajęcia dla dzieci, potańcówki


PO RZECE
FESTIWAL MUZYKI I TRADYCJI WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO
▪ 17–20 sierpnia – Dzierżązna (łęczyckie)
▪ 24–27 sierpnia – Nieborów (łowickie)
▪
28 września – 1 października – Załęcze Wielkie (sieradzkie)

Kolejna nowość na liście to trzy trzydniowe spotkania składające się na festiwal muzyki tradycyjnej łódzkiego.

LINK DO WYDARZENIA

„Zapraszamy do udziału w warsztatach muzyki, śpiewu i tańca, podczas których popłyniemy wartkimi nurtami wciąż żywych tradycji trzech regionów województwa łódzkiego: łęczyckiego, łowickiego oraz sieradzkiego”.

W programie:
warsztaty, wykłady, spacery tematyczne, potańcówki


Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński 2023
18–20 sierpnia
Lublin, lubelskie

Re:tradycja, a niegdyś Jarmark Jagielloński, to stały punkt na wakacyjnej mapie tradycyjnych festiwalowiczów. Zorganizowane z rozmachem wydarzenie pełne muzyki przyciąga już od kilkunastu lat.

LINK DO WYDARZENIA
Obszerny program festiwalu na www.retradycja.eu

„Re:tradycja – Jarmark Jagielloński to festiwal muzyki i rzemiosła tradycyjnego, odbywający się w przestrzeni Starego Miasta w Lublinie. Odwiedzający festiwal będą mieć możliwość spotkania z muzykami, rzemieślnikami i animatorami, którzy z pełną świadomością, odpowiedzialnością oraz wrażliwością podchodzą do twórczego kontynuowania tradycji. W programie wydarzenia znajdą się nie tylko koncerty, potańcówki i targi sztuki ludowej, ale także spotkania, wystawy i instalacje artystyczne, warsztaty (m.in. śpiewacze, gry na instrumentach i rzemieślnicze), pokazy kinowe, spektakle oraz podwórko gier i zabaw tradycyjnych dla dzieci”.

W programie:
koncert re:tradycja z Poleskim Składem Smyczkowym i Polesie_PL, potańcówki z kapelami Hajda Banda, Janusz Prusinowski Trio, Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Cmolaskie Chłopoki, Batareja, koncerty Wernyhory i Odpoczna, tradycyjne ukraińskie zabawy dziecięce i warsztaty śpiewu ukraińskiego oraz wiele innych!


Meandry – letnia szkoła tradycji
20–27 sierpnia
Koźliki, podlaskie

Kolejna edycja podlaskiej szkoły śpiewu w przepięknym miejscu, tym razem skupia się na pieśniach zza wschodniej granicy.

LINK DO WYDARZENIA

W programie:
Warsztaty tradycyjnego śpiewu ukraińskiego w trzech grupach, warsztaty tańca, wykłady, koncerty, spotkania z zespołami z regionu i potańcówki.


Festiwal Pieśń Naszych Korzeni
20–27 sierpnia
Jarosław, podkarpackie

Jak co roku, pod koniec sierpnia w Jarosławiu dochodzi do pięknej fuzji muzyki tradycyjnej i dawnej. Na pewno można spodziewać się codziennych wieczornych potańcówek.

WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ


Za słońcem. Za pieśnią.
21–27 sierpnia
Gogołów, podkarpackie

Tydzień ze śpiewem tradycyjnym i konkretna praca z trójką wspaniałych nauczycieli naraz.

LINK DO WYDARZENIA

„Zapraszamy do spędzenia tygodnia ze śpiewem, przyrodą, sobą i z innymi. Będzie to czas intensywny głosowo, wewnętrznie i międzyludzko.
Bazą dla naszej pracy i spotkania jest śpiew tradycyjny, wiejski, którego uczymy się, zgłębiamy, badamy, uczymy innych od wielu lat. Z niej wyrastają nasze indywidualne doświadczenia, metody pracy wokalnej, czucie i rozumienie samego śpiewu oraz świata, o którym opowiadają pieśni”.

W programie:
śpiew z Ewą Grochocką, Olgą Kozieł i Pawłem Grochockim


Rdzuchówka 2023
25–27 sierpnia
Rdzuchów, mazowieckie

Nowość, ale podążająca dawnymi ścieżkami. Jedyna taka okazja na radomskie oberki w interiorze. Czekamy!

LINK DO WYDARZENIA

„W ostatni weekend sierpnia zapraszamy do Rdzuchowa na spotkanie z tradycyjną muzyką radomską. Szczególną uwagę poświęcimy postaci Józefa Kędzierskiego — znakomitego skrzypka, który urodził się właśnie tutaj 110 lat temu”.

W programie:
śpiewy z paniami z Gałek, bębenek z Witkiem Wojciechowskim, taniec z mieszkańcami Gałek i Grzegorzem Ajdackim, skrzypce z Antkiem Hasso-Agopsowiczem i potańcówki z udziałem lokalnych kapel starszego pokolenia oraz młodych muzykantów z miasta


Wrzesień

LABA Festiwal w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej
2–3 września
Warszawa, mazowieckie

Święto czasu wolnego w warszawskiej Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej! Więcej szczegółów wkrótce.


Tabor Mazowsza Wschodniego | Melodie z Doliny Liwca
15–17 września
Zamek w Liwie, mazowieckie

Nowe niedługie zdarzenie muzyczne w pobliżu Warszawy.

LINK DO WYDARZENIA

„Muzyka z doliny Liwca” to tabor poświęcony muzyce wschodniego i południowo-wschodniego Mazowsza oraz Ziemi Siedleckiej. Zapraszamy na trzy dni (15-17 września) z potańcówkami w liwieckim zamku, warsztatami śpiewu na łące i zajęciami dla instrumentalistów, którzy będą mogli również zagrać do tańca. Czeka nas także muzykowanie na rzece, warsztaty rękodzielnicze dla dzieci i odpoczynek w pięknym otoczeniu!”

W programie:
warsztaty skrzypcowe i ligawkowe z regionu, pieśni i przyśpiewki weselne, lokalne tańce, a wieczorami potańcówki zagrają: zespół Wowakin, kapela Piotra Dorosza, Poleski Skład Smyczkowy oraz uczestnicy warsztatów, a także zaproszeni Goście z regionu Mazowsza Wschodniego i Południowego


VI Jesienny Tabor w Chmielu – Z muzyką i tańcem Podkarpacia
17–24 września
Chmiel, podkarpackie

Kolejna edycja podkarpackiego festiwalu, więcej szczegółów wkrótce.

LINK DO WYDARZENIA

W programie:
taniec z Piotrem Zgorzelskim, warsztaty instrumentalne i śpiewacze, potańcówki


To już koniec listy! Nie wszystkie szczegóły jeszcze znamy, niebawem pewnie pojawią się kolejne wydarzenia. Będziemy je tu sukcesywnie dodawać i aktualizować informacje.

W zestawieniu nie zamieściliśmy pojedynczych potańcówek i warsztatów, folkowych festiwali i innych inicjatyw, w których muzyka tradycyjna jest tylko małym elementem większej całości.

Te wydarzenia i wiele więcej znajdziecie w naszym kalendarzu:
muzykatradycyjna.pl/kalendarz

Bądźcie na bieżąco!

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij