1 lipca 2022 r. odbyło się w Wilamowicach pierwsze w tym roku spotkanie organizowane przez Wilamowską Szkołę Tradycji, której działania koordynowane są przez członków Stowarzyszenia „Wilamowianie” i Zespołu Regionalnego „Wilamowice”.
Założeniem cyklu trzech spotkań było przypomnienie sobie dawnych weselnych tradycji muzycznych i tanecznych, ich dokumentacja oraz ponowne wprowadzenie do repertuaru nie tylko zespołu, ale w ogóle Wilamowian. Piosenki te śpiewane są dzisiaj podczas różnych imprez, często niezwiązanych z weselem. Ale to właśnie ciągła zmiana i dostosowywanie się do aktualnych realiów i potrzeb grupy gwarantuje żywotność tradycji. Podczas spotkania dyskutowano o tych przemianach, zaprezentowano również pieśni i tańce weselne z różnych okresów historycznych, szczególnie skupiono się na repertuarze związanym z czepinami.
Dla Wilamowian czepiny to ważny element tradycji, gdyż kobiece stroje wilamowskie wyróżniają się specyficznym przystrojem głowy – siedmioma czepcami. „Siedem czepców” występuje również w pieśniach weselnych, które śpiewane były podczas spotkania. Wiele uczestniczek i uczestników spotkania zdecydowało się na przyjście w strojach wilamowskich, gdyż spotkanie odbywało się na XIX-wiecznej sali weselnej w Wilamowicach, gdzie taki strój obowiązywał.
Podczas spotkania aspekty merytoryczne płynnie przechodziły we wspólną biesiadę, podczas której wszyscy świetnie się bawili przy dźwiękach wilamowskiej muzyki. Taki właśnie cel przyświeca działalności Wilamowskiej Szkoły Tradycji.
Wilamowska Szkoła Tradycji
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud
Akademia Kolberga to program, który opiera się na doświadczeniu bliskiego, żywego spotkania z tradycjami muzycznymi i tanecznymi polskiej wsi oraz pracy, którą prowadzi od ponad dwudziestu lat pokolenie praktyków: artystów, animatorów kultury, badaczy i dokumentalistów wiejskich tradycji muzycznych. Celem Akademii Kolberga jest stworzenie modelowego, innowacyjnego w warunkach polskich programu przywracania tradycyjnej muzyki do społecznej i kulturowej praktyki społeczności wiejskich.
►
Realizacja:
– Stowarzyszenie „Wilamowianie” – Wilamowska Szkoła Tradycji
Facebook/StowarzyszenieWilamowianie
– Zespół Regionalny „Wilamowice”
– Akademia Kolberga
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud
– Forum Muzyki Tradycyjnej
FMT/muzykatradycyjna.pl
– Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
nimit.pl
Program Akademia Kolberga jest realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach zadania „Akademia Kolberga 2022” prowadzonego przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego