Przejdź do głównej zawartości strony

Będą dziecięce (i nie tylko) tańce-zabawy.

Z góry przepraszam za jakość materiału, który wybrałem – nagrywający bądź wrzucający do sieci poucinali go w bardzo dziwnych momentach, trochę jakby dziecko bawiło się nożyczkami.

Oto tu mamy suwalską niteczkę:

Tak wygląda wersja archiwalna:

Możemy się też pobawić w różę:

Dla osób, które są spragnione kręcenia się – niegdyś wyłącznie męski taniec, kozak:

Spróbujcie rozgryźć, o co chodzi (hehe).

Najbardziej powszechnymi tańcami na Suwalszczyźnie są polki i walczyki, rzadziej krakowiaki i inne. Oberki zdarzają się przy dawnych dworach, czyli w okolicach szlacheckich, dalej od nich raczej sporadycznie. I tym głównie Suwalszczyzna różni się od centralnej Polski.

Dziś nie zanudzam. Jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć czegoś więcej o tańcach suwalskich, informacje z historii tańca znajdzie tutaj:

http://dziedzictwosuwalszczyzny.soksuwalki.eu/tance/33-2/

 

Tanecznego świętowania!


Tekst pierwotnie opublikowano w 2020 roku na kanałach społecznościowych Domu Tańca podczas narodowej kwarantanny. Zamieszczony w 2020 roku na muzykatradycyjna.pl w ramach zadania „muzykatradycyjna.pl” realizowanego przez Forum Muzyki Tradycyjnej we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca – Pracownią Muzyki Tradycyjnej.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij