Przejdź do głównej zawartości strony

Warsztaty odbyły się w Żabnicy w 2021 roku i były finansowane w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”

Mistrz – Stanisław Piwowarczyk
Urodzony w 1952 roku w Żabnicy. Od najmłodszych lata zafascynowany beskidzkim folklorem i tradycyjną kulturą ludową Żywiecczyzny. Występował jako tancerz w ZPiT Beskidy z Żywca, ZPiT Jodły z Żywca, ZPiT Pilsko oraz ZPiT Ziemia Żywiecka. Jak wyjaśnia, budowaniem trąbit i rogów pasterskich zajął się z powodu ich braku w zespołach folklorystycznych. Pierwsze instrumenty, wykonane własnoręcznie, nie były zbyt udane, ale z biegiem czasu, obserwując innych twórców i ucząc się od nich, zaczął tworzyć je coraz doskonalsze.
Stanisław Piwowarczyk wykonuje instrumenty najczęściej z drewna świerkowego, jaworowego czy też bukowego. Wszystkie prace podczas budowy trąbit i rogów przeprowadzane są ręcznie. Jedynie do przepoławiania drewna, z którego robiony jest instrument, wykorzystuje piłę taśmową.
Brał udział w Ogólnopolskich Konkursach na Budowę Instrumentów Muzycznych, organizowanych przez Muzeum Ludowych Instrumentów w Szydłowcu, oraz w Konkursie na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych, zrealizowanym przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, zdobywając w nich nagrody.
Jego instrumenty znajdują się Muzeum Miejskim w Żywcu, w Muzeum Ludowych Instrumentów w Szydłowcu oraz w wielu kolekcjach zespołów folklorystycznych w kraju i za granicą, m.in.: w Stanach Zjednoczonych, we Francji, w Belgii czy też Indonezji. Wśród grających na instrumentach zbudowanych przez Stanisława Piwowarczyka należałoby wymienić Łukasza i Pawła Golców oraz Krzysztofa Trebunię-Tutkę.

Uczeń – Dariusz Kocemba
Absolwent etnologii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Pasjonat oraz miłośnik muzyki tradycyjnej. Od 2007 roku pracownik Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, na stanowisku specjalisty do spraw folkloru i sztuki ludowej. Redaktor Informatora Kulturalnego Województwa Śląskiego silesiakultura.pl. Juror konkursów sztuki ludowej: Konkursu Rzeźby i Malarstwa na Szkle „Patroni w sztuce ludowej” (Wilkowice, 2012, 2013), Ogólnopolskiego Konkursu Rzeźbiarskiego „Patroni naszych kościołów” (Stryszawa 2013, 2015, 2018). Współpracował przy organizacji Konkursu na Budowę Instrumentów Ludowych im. Jana Kawuloka i Feliksa Jankowskiego, zrealizowanego przez bielski ROK w 2012 roku.
Pomysłodawca oraz koordynator projektu wydawnictwa muzycznego „Kapela Byrtków z Pewli Wielkiej”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolberg 2014 – Promesa”. Realizator „Warsztatów tradycyjnych pieśni Beskidu Śląskiego”, prowadzonych przez Monikę Wałach-Kaczmarzyk i Józefa Brodę w 2016 roku. Organizator koncertów muzyki tradycyjnej. Współpracuje z: Żywieckim Parkiem Etnograficznym w Ślemieniu, Muzeum Zamkowym w Żywcu, Fundacją Braci Golec i Fundacją Klamra. Z Instytutem Muzyki i Tańca organizował warsztaty tradycyjnych pieśni Beskidu Śląskiego z Moniką Wałach-Kaczmarzyk i Józefem Brodą, w ramach programu „Szkoła mistrzów tradycji” (w 2016 roku) oraz współpracował podczas projektu „Budowa piszczały sałaśniczej”, w ramach „Szkoły mistrzów budowy instrumentów ludowych”, wraz z Marcinem Blachurą, muzykiem i budowniczym instrumentów ludowych

 

Projekt instrumentu – pobierz plik:

Mistrz: Stanisław Piwowarczyk
Uczeń: Dariusz Kocemba
Rok: 2021

Projekt zrealizowany w ramach programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij