Nauka budowy dud wielkopolskich (ze szczególnym uwzględnieniem typu dud gostyńsko rawickich) i etapowe porównanie procesu budowy dud wielkopolskich i białoruskich.
Warsztaty odbyły się w Bukówcu Górnym w dniach 1-30 listopada 2022 roku.
Tomasz Kiciński
Ur. w 1971 r. w Lesznie. Mieszka w Bukówcu Górnym. Tu ukończył Szkołę Podstawową. Gry na dudach uczony był przez Edwarda Ignysia i Antoniego Kaczmarka. Od 1982 roku przygrywa do tańca także „dorosłemu” Zespołowi Regionalnemu. Zdobył liczne nagrody – począwszy od bukówieckiego Konkursu Kapel Dudziarskich im. Floriana i Piotra Ratajczaków, a na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n. Wisłą skończywszy. Do dziś koncertował już w większości krajów europejskich, w tym na Białorusi. Od 1994 naucza gry na dudach i skrzypcach podwiązanych w Bukówcu, Lesznie, Kościanie. Był także instruktorem kapeli w Nietążkowie. Nie tylko gra: również rzeźbi, maluje, odnawia stare przedmioty, naprawia dudy i skrzypce, buduje stroiki do dud, przebierki, dymki. W bukówieckiej szkole posiadał pracownię, gdzie wraz z młodymi dudziarzami z Bukówca robił elementy dud. W 2005 r. zbudował swoje pierwsze dudy. Instrument od razu został doceniony na Ogólnopolskim Konkursie Budowniczych Instrumentów Ludowych w Szydłowcu k. Radomia, gdzie Tomasz Kiciński otrzymał III nagrodę. W 2006 r. został uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga.
Vital Voranau
Ur. w Mińsku na Białorusi, w 1983 roku. Absolwent UAM w Poznaniu i Uniwersytetu im. Masaryka w Brnie. Specjalność Filologia angielska, w sczególnośći
literatura irlandzka. Współzałożyciel i przewodniczący Białoruskiego Kulturalno- Naukowego Centrum w Poznaniu i wydawnictwa „Bieły Krumkacz”. Współpracownik Zeszytów Poetyckich, wydawanego w Gnieźnie. W latach 2012-2014 wykładowca w Southwestern College w Stanach Zjednoczonych. Przetłumaczył na białoruski między innymi Czekając na Godota Samuela Becketta i Kubusia Puchatka Alana Milne’a. Autor książek Wielkie Księstwo Białoruś (2013) i Szeptem (2014) (nagrodzona za najlepszy debiut wsród białoruskich autorów 2014 roku). Książka Szeptem to zbiór opowiadań poświęconych historii szeptuństwa i medycyny ludowej białoruskiego Polesia.
Od 2016 roku zainteresował się historią dud białoruskich. Uczył się u Jurasia Pankievicza, budowniczego dud i nauczyciela gry na instumencie. Reprezentował białoruską tradycję dudziarską na wielu międzynarodowych festiwalach, w Czechach, Słowacji, Chorwacji, Portugalii, Włoszech, Niemczech i innych krajach. Od 2017 jest pomysłodawcą i organizatorem pierwszego międzynarodowego festiwalu regionów dudziarskich Europy na Białorusi, w Głębokim. Do tej chwili odbyły się 4 roczniki. Promuje dudy w swoim miasteczku rodzinnym i w regionie Pojezierza białoruskiego. Wydał dwie książki Dudarskaja Hlyboczczyna 2017 i Dudary Hlybockaha Kraju, 2019. Obie książki są poświecone historii dud i kulturze dudziarskiej w regionie Pojezierza i Białorusi ogółem.
Założyciel kapeli „Rej”, która zdobyła 2 nagrodę na Festiwalu Muzyków Prawdziwych w Szczecinie, w roku 2018. Obecnie przygotowuje do wydania debiutancką płytę kapeli „Rej” i pisze książkę Dudziarze z Pojezierza i z nad Dźwiny.
Aktywnie prowadzi sieci społecznościowe poświęcone promocji dud białoruskich.
Projekt instrumentu – pobierz plik:
Mistrz: Tomasz Kiciński
Uczeń: Vital Voranau
Rok: 2022
Projekt zrealizowany w ramach programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca.