Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na potańcówkę finałową projektu Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach!

W lipcu rozpoczęliśmy cykl warsztatów i potańcówek w ramach Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach. Od tej pory zainteresowanie działaniami skupionymi wokół śląskiej muzyki i tańca tradycyjnego nie słabnie – wręcz przeciwnie! Na finał projektu zaplanowaliśmy wielka potańcówkę, podczas której będzie można wykorzystać wszystkie zdobyte w czasie jego trwania umiejętności, ale także po prostu wspólnie się pobawić – udział w potańcówce nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania, można przyjść nawet „z ulicy”. Zapraszamy solo i w parach, tańczących i tych zupełnie „zielonych”, zainteresowanych śląską tradycją, jak i muzyką i tańcem w szerszym ujęciu. Będzie świetna zabawa!

Podczas potańcówki do tańca zagrają:

Grupa warsztatowa – od początku września spotykają się co tydzień pod okiem Kuby Fedaka, aby poznawać śląskie melodie tradycyjne z najstarszych zbiorów, nagrań oraz od żyjących jeszcze Mistrzów. Dzielnie uczą się grać ze słuchu, ale też wnikają w tajniki tradycyjnej śląskiej muzyki tanecznej, aby jak najlepiej oddać jej ducha. Zagrają krótko, ale konkretnie! Tego występu nie możecie przegapić!

Gryfnioki – kwintet dęty blaszany, grupa przyjaciół ze Śląska, którym wspólne granie sprawia ogromną przyjemność. W swoim repertuarze mają zarówno śląskie polki i walczyki, nowsze foxtroty czy tanga, ale także współczesną muzykę rozrywkową. Taniec do ich muzyki to przyjemność, wzruszenie i silny powiew śląskiej tradycji.

Kapela Lipka – zespół pochodzący z Beskidu Śląskiego, wykonujący muzykę swojego regionu z obu stron granicy, a także muzykę całych Karpat. Tworzą też własne utwory inspirowane muzyką rodzimego regionu. Ich repertuar to przebogata podróż przez skoczne polki i czułe walczyki Śląska Cieszyńskiego, tęskne pieśni łemkowszczyzny, zawrotne czardasze słowackie, urzekające kantyczki z okolic Jabłonkowa czy rozmiłowane melodie ukraińskie… Kapela Lipka to żywy dowód na to, że każdą muzykę da się odkrywać na nowo.

Kapela Fedaków – liderzy i pomysłodawcy Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach, zespół, którego wielu osobom przedstawiać nie trzeba. Rodzinna kapela z Katowic grająca muzykę tradycyjną ze Śląska, a także autorską muzykę inspirowaną polską muzyką tradycyjną. Najczęściej grają do tańca – podczas tych występów nie zostawiają tańczących samym sobie, tylko prowadzą instruktaże kolejnych śląskich tańców i zabaw tradycyjnych. Tak będzie i tym razem!

Chcesz przygotować się do potańcówki i nauczyć śląskich tańców? Wspaniale! Przed potańcówką w tym samym dniu odbędą się warsztaty tradycyjnych tańców śląskich, które poprowadzi Iga Fedak. O 16:00 warsztaty dla grupy początkującej, o 18:00 dla osób tańczących. Poznamy wybrane tańce, które będzie można później wykonać na zabawie, otrzymacie cenne wskazówki dotyczące tańca w parze oraz stylu śląskich tańców tradycyjnych, a także przełamiecie pierwsze lody w poznawaniu nowych osób i wspólnym tańcu. Więcej informacji o warsztatach tanecznych tutaj:
https://www.facebook.com/events/2543729479137024
muzykatradycyjna.pl/kalendarz…

Nie możesz być na warsztatach? Nic straconego! Przyjdź na potańcówkę! W trakcie imprezy Iga Fedak będzie prowadzić instruktaże do tańców tradycyjnych podczas występów wszystkich czterech składów.

Chcesz dołączyć do grupy warsztatowej i wystąpić podczas potańcówki? To możliwe! W każdy poniedziałek o 18:30 aż do końca listopada Kuba Fedak prowadzi warsztaty instrumentalne. Więcej informacji o warsztatach muzycznych tutaj:
facebook.com/events…
muzykatradycyjna.pl/kalendarz…

Kiedy?
18 listopada, godz. 20:00–2:00

Gdzie?
Katowice Miasto Ogrodów, sala 211, plac Sejmu Śląskiego 2, Katowice

Wstęp:
50 zł
Bilety dostępne na: miasto-ogrodow.interticket.pl…
oraz w kasie Miasta Ogrodów

W razie pytań piszcie do Kapeli Fedaków:
[email protected]

Projekt realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu OGNISKA MUZYKI TRADYCYJNEJ 2023, prowadzonego przez Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij