Przejdź do głównej zawartości strony

Jesienią Kapela Fedaków i Katowice Miasto Ogrodów, w ramach projektu Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach, zapraszają na cykl cotygodniowych warsztatów instrumentalnych z zakresu śląskiej muzyki tradycyjnej. Warsztaty poprowadzi Kuba Fedak (muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor i pedagog).

Warsztaty muzyczne polegać będą na nauce śląskich instrumentalnych melodii tradycyjnych ze słuchu, z wykorzystaniem najcenniejszych dostępnych nam źródeł śląskiej muzyki tradycyjnej. Skorzystamy zatem z nagrań mistrza Jana Piłatyka z Frydku, nagrań archiwalnych ze zbiorów Adolfa Dygacza, albumu „Polskie pieśni ludowe na Śląsku Opolskim przez Paula Schmidta w 1913 r. na fonograf zebrane” ze Zbiorów Archiwum Fonograficznego w Berlinie, ze zbiorów Polskiego Radia oraz opracowań książkowych, głównie Juliusa Rogera (1863), Józefa Lompy (1844) i Jana Taciny (1987).

Warsztaty przeznaczone są dla osób posiadających instrumenty (najlepiej związane ze śląską muzyką tradycyjną) i potrafiących na nich grać przynajmniej w stopniu podstawowym.

Bazując na nagraniach archiwalnych oraz doświadczeniach instruktora, uczestnicy będą przyswajać melodie tradycyjne, ale także konkretne formy muzycznej interpretacji pulsu tańca, zdobienia melodii oraz wariacyjności melodyczno-rytmicznej, budując podwaliny dla języka muzycznego możliwie najbardziej zbliżonego do tego poznanego z nagrań muzyki śląskiej. Uczestnicy będą mogli zrozumieć rolę różnych instrumentów w kapeli i zależności, jakie między nimi zachodzą, każdorazowo będziemy się również odnosić do taneczności tej muzyki oraz konkretnych form tanecznych – te elementy umożliwią nabranie pełniejszego obrazu przyswajanego materiału muzycznego.

W ramach warsztatów jest też planowane jednorazowe spotkanie z Mistrzem – jednym z muzykantów z ziemi pszczyńskiej. Szczegóły zależeć będą od stanu zdrowia i dyspozycyjności Mistrza. Informacja o spotkaniu pojawi się na profilu facebook Kapeli Fedaków.

Do cyklu warsztatów instrumentalnych można także dołączyć w jego trakcie (w miarę dostępności miejsc), jednak będzie wspaniale jeśli przyjdziecie z zamiarem uczestniczenia w całym cyklu – wówczas praca będzie bardziej efektywna. Planowany jest także występ grupy warsztatowej podczas potańcówki finałowej projektu, 18 listopada.

Warsztaty instrumentalne poprowadzi Kuba Fedak – muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor i pedagog. Od 2017 roku prowadzi cotygodniowe warsztaty muzyczne, skupione wokół muzyki tradycyjnej. Uczy przedmiotu „gra w kapeli” na podyplomowych studiach z zakresu polskiej muzyki tradycyjnej w katowickiej Akademii Muzycznej. W rodzinnej Kapeli Fedaków gra śląską muzykę tradycyjną głównie na akordeonie, ale także na cymbałach, czy fujarkach, a w Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej gra muzykę dwudziestolecia międzywojennego na wibrafonie.

Poza warsztatami muzycznymi oraz potańcówką finałową, zapraszamy także na warsztaty tradycyjnych tańców śląskich z Igą Fedak, które będą odbywać się raz w miesiącu (16.09, 21.10, 18.11) w sali 211 KMO.

Czytaj więcej:
muzykatradycyjna.pl…

Liderami oraz prowadzącymi warsztaty Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach są Iga i Jakub Fedakowie z Kapeli Fedaków


Kiedy?
Każdy poniedziałek w godz. 18:30-20:30, od 4.09 do 27.11

Gdzie?
Katowice Miasto Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2), sala 105

Za ile?
15 zł
Bilety dostępne na: miasto-ogrodow.interticket.pl…
oraz w kasie Miasta Ogrodów

Aby zgłosić się na warsztaty, wypełnij krótki formularz zgłoszeniowy:
docs.google.com/forms…
Zapis nie jest konieczny, jednak zapewni miejsce w grupie w razie dużego zainteresowania i braku wolnych miejsc.

W razie pytań piszcie do Kapeli Fedaków:
[email protected]

Projekt realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu OGNISKA MUZYKI TRADYCYJNEJ 2023, prowadzonego przez Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij