Przejdź do głównej zawartości strony

Zespół śpiewaczy „Ocice” – grupa śpiewacza z kapelą z Ocic (gmina Bolesławiec, powiat Bolesławiec, województwo dolnośląskie)

Zespół został założony w 1978 r. przy Kole Gospodyń Wiejskich w Ocicach. W roku 1981 do zespołu dołączyła kapela złożona z dwóch par skrzypiec, tamburic: bugariji, berdy (basy szarpane), prymu oraz bębna i harmonii*.

To jest prawdziwy zespół, to było prawdziwe powołanie nasze takie… No pierwsze to takie proste było, że zbliżał się Dzień Kobiet i panie, co tak trochę umiały więcej śpiewać, takie jeszcze starsze wiekiem, mówią, że zrobimy sobie grupkę i pośpiewomy se na ten Dzień Kobiet. No i przyjechała na to jedna pani z gminy taka i zaro się tym zainteresowała, że my se dajemy radę, że możemy założyć zespół. I tak wyszło. Piękne lata my przeszli z tym, była z nami nasza młodzież, no… nasze wnuki po prostu, ale tera wnuki wyrosły i dalej się oduczyły od nas, bo się pożeniły i nie mają takiego… no, nie ma czasu, jak jest dziecko i mąż, to nie ma czasu. A też było nas prawie tu 13, ale mężczyzn było pięciu, to była najsilniejsza kapela ze wszystkich tych zespołów. Jak żeśmy jeździli na przeglądy do Cieplic – do Jeleniej Góry, to nie było silnych, jak mówiły tak: ‘Jak są Ocice, to my już tu nie mamy co robić’. Bo kapela tak grała… przegląd się odbywał w parku, w w pomieszczeniu, a my wychodzili se na pole, to poszli wszyscy ludzie za nami na pole, bo tam słuchali w parku, co my robimy. No ale poumierały nam, Pan Bóg nam pozabiroł, pozabiroł tych grajków… był skrzypek, był bębnista dobry, był… on grał na skrzypkach i grał na tym primie, to jest takie krzykliwe ten prim, że to… Nie ma już tego prima, w tej chwili też nie ma skrzypka, nikt nie gra na tym. Teraz jest akordeon i o, ta ‘maryna’, to jeszcze jugosłowiański sprzęt. To przywiezione, to jest staredowne. (rozmowa z członkami zespołu, Ocice, 2012 r.)

W roku 1983, podczas przygotowań do Srebrnego Jubileuszu Koła Gospodyń Wiejskich w Ocicach zmienił się skład zespołu. Do kapeli powrócił Edward Braszko, będący do dzisiaj kierownikiem zespołu. W roku 1983 otwarto również salę prób w Ocicach zbudowaną nakładem sił i środków członków zespołu. Stała się ona miejscem prób, spotkań i działalności pozamuzycznej zespołu.

Większość członków zespołu to reemigranci z Jugosławii, terenów obecnej Bośni i Hercegowiny bądź ich potomkowie. Szczególnie w repertuarze Zespół Śpiewaczy z Ocic stara się kontynuować tę tradycję. Zespół występował na licznych przeglądach, festiwalach i konkursach, min. w Kielcach, Jeleniej Górze, Wrocławiu, podczas Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.

W 1986 r. zdobył II nagrodę na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.

Kapela Zespołu Śpiewaczy Ocice. E. Braszko, E. Karaban. Ocice 2014. Fot. Anna Lewińska

BIBLIOGRAFIA:
„Tradycje muzyczne repatriantów polskich z Jugosławii – instrumenty i kapele”, Piotr Dahlig, w: „Oskar Kolberg Prekursor antropologii kultury”, red. L. Bielawski, K. Dadak-Kozicka, K. Lesień-Płachecka, Warszawa 1995.

DYSKOGRAFIA:
2014 – „Od wschodu słońca… Tradycje muzyczne na Dolnym Śląsku”, Fundacja Ważka
2010 – „Muzyka źródeł vol. 26 Dolny Śląsk”, Polskie Radio
2009 – „Mom jo skarb”, Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu.

FILMOGRAFIA:
2016 – „Dzika muzyka Dolny Śląsk – muzyka przywieziona”, reż. G.Z. Portnoy, TVP2

LINKI:
SoundCloud/Taniec Kolo
SoundCloud/Daleko Mi Je Biser Jadrana
YouTube/Zespół Ocice na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata
YouTube/Zespół Ocice na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata II

*„Tradycje muzyczne repatriantów polskich z Jugosławii – instrumenty i kapele”, Piotr Dahlig, w: „Oskar Kolberg Prekursor antropologii kultury”, red. L. Bielawski, K. Dadak-Kozicka, K. Lesień-Płachecka, Warszawa 1995

Sala prób w Ocicach. 2012 Fot. Marta Derejczyk

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij