Przejdź do głównej zawartości strony

Kapela Kożuch powstała w roku 2011 w Łodzi, pierwotnie pod szyldem Gęsty Kożuch Kurzu. Od początku jej członkowie działali aktywnie w środowisku Pograjki Łódzkiej, organizując potańcówki, warsztaty oraz pokazy filmów. Angażowali się również w działalność animatorską na wsiach regionu łódzkiego w ramach takich inicjatyw jak Wiejskie Kluby Tańca, Akademia Kolberga czy Szkoła Mistrzów Tradycji. Dowodem wszechstronności kapeli jest imponujący zestaw otrzymanych wyróżnień – to bodaj jedyny zespół mający na koncie Basztę w kategorii „Folklor  – rekonstrukcja” na Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym, drugą nagrodę w konkursie Stara Tradycja oraz Grand Prix Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”!

Bezpośrednią konsekwencją tej ostatniej nagrody było wydanie debiutanckiej płyty w roku 2016, wraz z którą tajemnicza nazwa zespołu uległa skróceniu. Album nosi tytuł „Idzie burza” i ukazał się nakładem Wydawnictwa Miriam oraz Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Zawarta na nim muzyka to esencja stylu grupy, która na przestrzeni lat czerpała od wiejskich mistrzów, ale i z nagrań archiwalnych.

Członkowie zespołu to uczniowie nieżyjącego już, łęczyckiego skrzypka Tadeusza Kubiaka, harmonisty Sławomira Czekalskiego czy rawskiego skrzypka Stanisława Klejnasa. W kapeli grają muzykę z regionów łęczyckiego, łowickiego, opoczyńskiego, rawskiego oraz sieradzkiego.

Grupa grała do tańca min. na takich festiwalach i imprezach jak Wszystkie Mazurki Świata, KODY, Rozstaje czy Tabory Domu Tańca. Koncertowała również zagranicą – w Estonii, Czechach i Rosji.

Skład zespołu:
Joanna Gancarczyk – basy, śpiew
Maria Stępień – skrzypce
Marcin Lorenc – skrzypce
Jakub Korona – baraban i bębenek obręczowy


Dyskografia:
Idzie burza, Wydawca: Agencja Muzyczna Polskiego Radia oraz Wydawnictwo Miriam

Nagrody:
2012 – II miejsce w konkursie Stara Tradycja organizowanym w ramach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata
2012 – Baszta w kategorii „Folklor – rekonstrukcja” na 46. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych
2012 i 2013 – dwukrotnie I nagroda w przeglądzie Od Kujawiaka do Oberka w Sieradzu – autentyzm i inspiracje

Linki do nagrań:
https://www.youtube.com/watch?v=ijS3FIIPsWo
https://www.youtube.com/watch?v=mMuyEo_v_Os
https://www.youtube.com/watch?v=TpEntD0_vis
https://www.youtube.com/watch?v=7V1RDiOsBSQ
https://soundcloud.com/kapelakozuch


Artykuł powstał w roku 2019 w ramach projektu „Współczesne konteksty i praktyki w obszarze muzyki tradycyjnej” realizowanego przez Forum Muzyki Tradycyjnej

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij