Przejdź do głównej zawartości strony

Główny trzon kapeli tworzą małżonkowie, Mateusz i Agnieszka Niwińscy, współpracując z innymi muzykami, m.in. Jackiem i Kubą Mielcarkami, Angelą Zajtsewą, Marizą Nawrocką, Magdaleną Sobczak, Janem Tarkowskim.

Niwińscy czerpią repertuar z muzyki Polski centralnej i południowo-wschodniej, szczególnie z mikroregionu Kajoków i Powiśla Maciejowickiego, ucząc się od mistrzów i poszukując archiwalnych nagrań oraz zapisów nutowych. Wykonując wiejskie tańce i zabawy sięgają po sprawdzoną przez pokolenia formułę spontanicznego, wiejskiego muzykowania, kultywując taneczny kontekst starej muzyki. Grywają najchętniej w formie niearanżowanej, podczas spontanicznych sytuacji tanecznych. W swoim repertuarze mają starodawne oberki, powiślaki, radomskie mazurki, kujawiaki oraz polki zasłyszane od znamienitych wiejskich skrzypków i harmonistów mazowieckich. Wykonują także melodie obrzędowe.

Agnieszka i Mateusz Niwińscy ze skrzypkiem Janem Kmitą. Przystałowice Małe. Fot. Piotr Baczewski

Ich mistrzami są między innymi skrzypkowie Stefan Nowaczek, Piotr i Jan Gaca, harmonista Tadeusz Lipiec i śpiewaczki z Gałek Rusinowskich. Od nich uczą się melodii, maniery wykonawczej, brzmienia, etosu muzykanckiego. Czerpią od nich nie tylko repertuar, ale również wiedzę o miejscu muzyki tradycyjnej w dawnych społecznościach wiejskich. Muzycy chętnie wracają ze swoją muzyką do wsi, z których pochodzi. Grali wielokrotnie na lokalnych festiwalach, potańcówkach, weselach, ale też na kameralnych spotkaniach ze swoimi mistrzami. Są inicjatorami i uczestnikami licznych działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej.

Kapela Niwińskich w podstawowym i rozszerzonym składzie brała udział w licznych wydarzeniach muzycznych, edukacyjnych i animacyjnych.

 

Stały skład kapeli:
Mateusz Niwiński – skrzypce, śpiew
Agnieszka Niwińska – baraban, bęben obręczowy

Tworzą kolektyw wspólnie z m.in.
Jacek Mielcarek – klarnet, saksofon
Kuba Mielcarek – kontrabas, basy
Angela Zajtsewa – skrzypce
Mariza Nawrocka – śpiew, basy
Magdalena Sobczak – cymbały
Jan Tarkowski – basy

 


Dyskografia:
2017 – „Czas wesela”, album debiutancki,
2017 – gościnnie, „Jan Kmita. Skrzypek z Przystałowic Małych” (III nagroda w konkursie na Fonogram Źródeł Polskiego Radia),
2016 – gościnnie, „Maria Siwiec. Śpiewaczka z Gałek Rusinowskich” (I nagroda Fonogram Źródeł Polskiego Radia),
2011 – 3 x GACE (utwory: 1, 3, 11, 13, 14, 21), Wydawca: Muzyka Odnaleziona 2012.

Nagrody:
– na przeglądach w Mińsku Mazowieckim, Maciejowicach, Wieniawie,
2011 – II nagroda w kategorii folkloru rekonstruowanego podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu,
2011 – II nagroda w konkursie Stara Tradycja na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.

LINKI:
facebook.com/kapelaNiwinskich/
akademiakolberga.pl/project/muzyka-mlodych-z-wedrowek-po-powislu-i-radomszczyznie/
youtube.com/watch?v=rML-KprKbZc
youtube.com/watch?v=yRpytXNoEwQ
youtube.com/watch?v=C-xns40_GIg
youtube.com/watch?v=X5brjAmfio4
youtube.com/channel/UCCGq_9T6Ziwg3I3da33EkoQ
youtube.com/channel/UCRwB3OztHy7rNaMbFxNo7vw


Artykuł powstał w 2019 roku w ramach projektu „Współczesne konteksty i praktyki w obszarze muzyki tradycyjnej” realizowanego przez Forum Muzyki Tradycyjnej

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij