Kapela Franki
radomskie
Kapela Franki to młodzi adepci i miłośnicy muzyki tradycyjnej wykonujący repertuar z zachodniej Radomszczyzny. Zespół stawia sobie za główny cel jak najwierniejsze odtworzenie muzyki mistrzów. Uczą się przede wszystkim z nagrań Piotra Gacy, Józefa Kędzierskiego czy Józefa Papisa, starając się możliwie dokładnie oddać ich brzmienie aby jak najlepiej zrozumieć fenomen wiejskich muzykantów i ich muzykę. To, co sami grają, jest w dużej mierze skutkiem ubocznym tych poszukiwań.
Kapela powstała spontanicznie. Muzykanci zaczęli grywać koleżeńsko w różnych miejscach – na potańcówkach, warsztatach i festiwalach. Z czasem okazało się, że to nieformalne granie zaczęło układać się w coś spójnego, a słuchacze chcieli ich słyszeć częściej. Kapela standardowo występuje w dwuosobowym składzie, ale czasami dołącza trzecia osoba – basista, wprowadzając bogatsze brzmienie. Tak właśnie narodziła się Kapela Franki.
Skład:
Franek Stalenga – skrzypce, harmonia, bęben
Franek de Latour – bęben, skrzypce
Autor noty:
Franciszek Stalenga