Przejdź do głównej zawartości strony

Członkowie Janusz Prusinowski Kompania uczyli się grania od wiejskich muzykantów z Polski Centralnej – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Kubiaka i innych. Są kontynuatorami wiejskich tradycji muzycznych. Muzyka wsi to dla nich znacznie więcej niż ludoznawczy artefakt, stale ją reinterpretują, tworzą swój własny język improwizacji muzycznej na bazie tradycyjnych melodii i rytmów. Sceny używają po to, żeby grać do tańca, nie tyle tworzyć widowisko, co sytuację zgromadzenia, w której wszyscy mają aktywną rolę – muzycy interpretują muzykę instrumentami i własnym głosem, zaś zgromadzeni ludzie ciałem w tańcu.

Kompania gra przede wszystkim mazurki – śpiewane, grane, tańczone – łączące ludzi we wspólnej pulsacji. Co można odnaleźć w dawnych, na pozór prostych przyśpiewkach i pieśniach? Na czym polega wielowarstwowa polirytmia, w której nic nie jest równe a wszystko razem perfekcyjnie precyzyjne? Skąd pochodzą niezwykłe melodie, lekce sobie ważące ograniczenia wyboru dźwięków do stroju równomiernie temperowanego?

Taniec czyni muzykę cieleśnie odczuwalną, ucieleśnioną, widzialną, dotykalną i zrozumiałą, toteż naturalnymi sytuacjami do grania mazurków są te z tancerzami. Oprócz koncertów (często również „do tańca”) muzykę kapeli można usłyszeć na potańcówkach wiejskich i miejskich Klubów Tańca. Kompania prowadzi także liczne warsztaty muzyczne i taneczne, inicjuje, doradza oraz prowadzi działania edukacyjne dotyczące muzyki wsi. Można powiedzieć, że spora część młodych adeptów muzyki polskiej rozpoczęła swoją przygodę ze skrzypcami, bębenkiem lub tańcem z pomocą Kompanii.

Fot. A. Mendel

Kompania to inicjatorzy i organizatorzy jednego z największych festiwali muzyki tradycyjnej w Polsce – festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Regularnie koncertują w kraju i za granicą. Kompania koncertowała w wielu krajach Europy (m. in. w Niemczech, Francji, we Włoszech, w Szwecji, w krajach Beneluxu, Wielkiej Brytanii, Chorwacji), w Azji, Kanadzie, a także w USA (m.in. Carnegie Hall NY, Chicago Symphony Center).

Wspólnie z pianistą Januszem Olejniczakiem zespół przygotował koncert „Wiejskie korzenie muzyki Fryderyka Chopina”. W roku 2012 powstał projekt „Kujawy”, angażujący prócz Kompanii mistrzów muzyki polskiej: skrzypka z Mchowic Tadeusza Kubiaka, trębacza jazzowego Tomasza Stańkę, pianistę Janusza Olejniczaka oraz zespół śpiewaczy Warszawa Wschodnia. Kompania koncertowała wtedy również z Michałem Urbaniakiem, Arturem Dutkiewiczem i Alimem Qasimovem (Azerbejdżan).

W październiku 2012 polska muzyka tradycyjna w wykonaniu Janusz Prusinowski Kompania zabrzmiała na prestiżowych targach muzyki świata Womex 2012, otwierając międzynarodową narrację o muzycznym „stylu polskim”. Jesienią 2013 muzycy spędzili ponad miesiąc w USA, gdzie zagrali prawie 30 koncertów (m.in. Kennedy Center – Washington, European Jazz Festiwal – Los Angeles, Richmond Folk Music Festival), „zarażając” mazurkami szeroką amerykańską publiczność. Członkowie zespołu powrócili także na targi Womex (Cardiff 2013) ze specjalnie przygotowaną płytą Dzika Muzyka z Serca Polski, promującą nauczoną od wiejskich muzykantów muzykę młodych polskich zespołów.

Muzycy i tancerze zespołu uczestniczyli w licznych wydarzeniach i działaniach związanych z rokiem Oskara Kolberga, z którego zapisów czerpią od samego początku swojej fascynacji muzyką polskiej wsi. Są inicjatorami programu Akademia Kolberga, autorami projektów edukacyjnych dla dzieci („Gdzie się podział Kusy Janek” w ramach Małego Kolberga), a także działań dokumentujących Szkoły Tradycji, właściwości wiejskiego muzykowania, formy przekazu tradycji muzycznych oraz nauki wiejskich tańców.

W 2008 roku zespół wydał pierwszą płytę Mazurki, w 2010 Serce, nagrodzone Folkowym Fonogramem Roku 2010 w konkursie Polskiego Radia, w roku 2013 Kompania nagrała album zatytułowany Po kolana w niebie, którego współwydawcą jest prestiżowe niemieckie wydawnictwo „Oriente”, zaś w 2018 Kompania wydała płytę Po śladach entuzjastycznie przyjętą przez społeczność międzynarodową, m. in. płyta zajęła 15. miejsce w rankingu The Best of 2019 Transglobal Music World Chart, według japońskiego Music Magazine jest na 5. miejscu wśród dziesięciu najlepszych płyt 2019 r., a w rankingu japońskiego dziennikarza, Petera Barakana „A Taste of Music” zajęła miejsce 5.

 

Skład zespołu:
Janusz Prusinowski – skrzypce, śpiew, cymbały, harmonia 3 rzędowa polska
Piotr Piszczatowski – baraban, bęben obręczowy
Michał Żak – flet poprzeczny drewniany, szałamaja, klarnet
Szczepan Pospieszalski – trąbka


Dyskografia:
2008 – Mazurki, wyd. Słuchaj uchem
2010 – Serce, wyd. Słuchaj uchem
2013 – Po kolana w niebie, wyd. Słuchaj uchem / Oriente
2018 – Po śladach, wyd. Słuchaj Uchem / Buda Music

Nagrody:
2010 – „Serce”, nagrodzone Folkowym Fonogramem Roku w konkursie Polskiego Radia
2014 – Janusz Prusinowski – lider zespołu – został uhonorowany brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, w 2015 r. doroczną nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie kultura ludowa, w tym samym roku został również nominowany do nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego im. C.K.Norwida w kategorii muzyka.
2018 – „Po śladach”, pierwsza nagroda w konkursie Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku

Linki:
www.januszprusinowskikompania.pl/
www.culture.pl/pl/tworca/janusz-prusinowski-kompania
Facebook/prusinowskitrio/
www.pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Prusinowski_Kompania
SoundCloud/janusz-prusinowski-kompania
www.youtube.com/channel/UC04cp0pIPW0resUtMA-u9ug
www.festivalmazurki.pl/

Klipy:
– Serce
– Mazurek Ciarkowskiego
– Po kolana w niebie


Artykuł powstał w roku 2019 w ramach projektu „Współczesne konteksty i praktyki w obszarze muzyki tradycyjnej” realizowanego przez Forum Muzyki Tradycyjnej

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij