Przejdź do głównej zawartości strony

Kapela Diabubu została założona w 2011 roku w Łodzi przez Bartosza Pulińskiego i Jakuba Stefanowicza – wówczas jeszcze nastolatków, a zarazem sąsiadów, którzy od małego próbowali grać razem. W roku 2014 dołączył do nich Jakub Korona i w tym składzie trio gra po dziś dzień. Czyni to Diabubu jednym z najbardziej doświadczonych na tradycyjnej scenie zespołów, jednocześnie wciąż kojarzonym z młodym pokoleniem wykonawców. Dość powiedzieć, że po raz pierwszy z muzyką tradycyjną zetknęli się jeszcze w gimnazjum, a już w 2014 zdobyli Basztę w kategorii „Folklor  rekonstrukcja” na Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym.

Fot. Piotr Baczewski

Grają melodie z ziemi rawskiej i pogranicza łęczycko-łowickiego – kujawiaki, kujony i kujawiony, polki, oberki, mazurki, ale i miejskie tanga, fokstroty – w tym melodie żydowskie. Swój repertuar najtrafniej charakteryzują sami: „Strasznie nam się podoba ta muzyka, jest pełna treści, a jednocześnie oszczędna w formie, można by rzec – elegancka”.

Uczyli się bezpośrednio od wiejskich mistrzów, takich jak Zdzisław Majchrzak, Sławomir Czekalski, Czesław Kocemba, Jan Szymański, Władysław Piątkowski czy bracia Wiesław i Janusz Rochale. Korzystali również z nagrań z archiwów Łódzkiego Muzeum Etnograficznego, Andrzeja Bieńkowskiego czy płyt wydawanych przez Polskie Radio oraz Instytut Sztuki PAN.

Kapela grała do tańca min. na takich festiwalach i imprezach jak Wszystkie Mazurki Świata, Pieśni Naszych Korzeni, Jarmark Jagielloński czy Tabor Domu Tańca w Sędku.

 

SKŁAD ZESPOŁU:
Bartosz Puliński – harmonia polska trzyrzędowa
Jakub Stefanowicz – skrzypce
Jakub Korona – baraban i bębenek obręczowy


Nagrody:
2014 – I miejsce oraz nagroda publiczności w konkursie Stara Tradycja organizowanym w ramach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata
2014 – Baszta w kategorii Folklor – rekonstrukcja na 48. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych
2016 – I nagroda w kategorii Kapela Autentyczna na konkursie Od Kujawiaka do Oberka w Sieradzu

Linki do nagrań:
www.soundcloud.com/diabubu
www.youtube.com/watch?v=YpBPrfniRas
www.youtube.com/watch?v=vQJx0mTMiXs
www.youtube.com/watch?v=QZoLpz3b57E


Artykuł powstał w roku 2019 w ramach projektu „Współczesne konteksty i praktyki w obszarze muzyki tradycyjnej” realizowanego przez Forum Muzyki Tradycyjnej

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij