Przejdź do głównej zawartości strony

„Wolin – wyspa pamięci” to projekt dedykowany dokumentowaniu wspomnień mieszkańców gminy Wolin, dotyczących pierwszych lat po II Wojnie Światowej, aż do dzisiaj.

W prezentowanym zbiorze znajdują się fragmenty osobistych relacji, dokumenty i pamiątki, związane zarówno z osiedlaniem się ludzi na tych terenach po 1945 roku, jak i odnoszące się do tradycji kulturowych i religijnych, które przywieźli ze sobą z rodzinnych stron. Ma on formę archiwum społecznego, którego narracja zbudowana jest w oparciu o pamięć ludzi i jej przekaz międzypokoleniowy.

W opowieściach, rodzinnych albumach ze zdjęciami, pamiętnikach i zapiskach najstarszego pokolenia mieszkańców możemy znaleźć prawdziwe skarby. Dotyczą one zarówno kultury ludowej (pieśni, tradycje i zwyczaje, które już tylko częściowo były praktykowane po przesiedleniu) jak i życia społecznego przed wojną. Mają one ogromną wartość historyczną i dokumentalną.


Materiały zostały zebrane w latach 2018–2020 przez Ewę Grochowską, we współpracy z Gminą Wolin i Gminnym Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Wolinie.

Rezultaty projektu „Wolin – wyspa pamięci”:
– strona internetowa
– wystawa pt. „WYSPA PAMIĘCI – stamtąd – tutaj”, złożona ze zdjęć rodzinnych i fragmentów narracji biograficznych
– katalog wystawy – do pobrania ze strony wyspapamieci.pl/o-projekcie

Kuratorki projektu:
Ewa Grochowska – materiały, wybór i opracowanie materiałów, teksty
Karolina Gołębiowska –  projekt wizualny, opracowanie graficzne materiałów


Projekt „Wolin – wyspa pamięci” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij