Przejdź do głównej zawartości strony

Portal www.targowiskoinstrumentow.pl, poświęcony twórcom instrumentów tradycyjnych, to owoc podróży Piotra i Doroty Piszczatowskich do pracowni twórców instrumentów w Polsce. 

Portal spełnia dwie podstawowe funkcje:

1. Umożliwia miłośnikom muzyki odnalezienie i komunikację z twórcami instrumentów z całej Polski. Jest to działanie przełomowe. Osobiste wypowiedzi twórców i reportaże fotograficzne wykonane w ich pracowniach dają zdumiewający obraz świata kompletnie nieobecnego w świadomości opinii publicznej. Na stronie znalazły się profile ponad 70 artystów. Zaskakująca jest ich ilość, poziom kunsztu, ich zróżnicowanie i specjalizacje. Mamy tu twórców wiejskich, młode pokolenie ich uczniów, lutników z wykształceniem akademickim, autorów nowych nieznanych instrumentów, manufakturę produkującą organy i sezonowego wytwórcę glinianych ptaszków. Strona została tak skonstruowana aby uniknąć niebezpieczeństwa stworzenia „zbioru zamkniętego” po zobaczeniu którego osoby korzystające z serwisu mogłyby mieć poczucie, że wiedzą „wszystko” o polskich twórcach i potencjale tego świata. Otóż nie. Cel jest dokładnie odwrotny „Atlantyda” jaka ukazała się naszym oczom, kryje w sobie więcej niespodzianek i możliwości niż możemy się spodziewać.

2. Intencją autora portalu jest też stworzenie dynamicznego środowiska twórców instrumentów. Kluczowa jest tutaj ich wzajemna znajomość, przyjaźnie, wymiana wiedzy i doświadczeń. Świadomość konkurowania o zamówienia i opinię wśród różnorodnych środowisk muzycznych powinna wpłynąć na rozwój rzemiosła i poziomu artystycznego powstających instrumentów. Te procesy już się rozpoczęły, jako że wirtualne Targowisko Instrumentów nie byłoby możliwe gdyby nie odbywające się od 2010 roku Targowisko podczas festiwalu Wszystkie Mazurki Świata i pokrewne choć znacznie mniejsze w skali zdarzenia podczas festiwalu w Kazimierzu i festiwalu „Rozstaje” w Krakowie. Warsztat pracy, pomysły, wiedza o instrumentach, sekrety które ujawnili bądź zachowali dla siebie dawni mistrzowie, indywidualne pomysły rozwiązania,  to jest przedmiot długich rozmów twórców. Świat poszczególnych twórców, zatomizowany i pozostający przez długie lata w głębokiej izolacji ma szansę powrócić do dawnej tradycji „cechów” w której uczono się poprzez doświadczenie i poprzez doświadczenie przekazywano z trudem odkryte sekrety.

Osoby zamawiające instrumenty mają do spełnienia szczególną rolę. Nie spełniają tylko własnych marzeń o potrzebnym im przedmiocie. Pozostając w żywej relacji z twórcami z których żaden nie zajmuje się masową produkcją, wpływają na przyszłe losy sztuki tworzenia instrumentów w Polsce.  Bo tak naprawdę chodzi o to, jak ta nowo odkryta Atlantyda będzie wygląda za 10, 20, 30 lat. Dlatego zapraszam na Targowisko Instrumentów!

Świtem bladym wyścig do najlepszych stanowisk. Nigdy nie wiadomo, gdzie kto będzie stał, co wystawi danego dnia i co wystrugał ostatniej nocy. Szum, chaos, szperanie. Niespodziewane. Stragany rozłożyste, niebosiężne, dumne i skarby najskromniejsze, naręczne, pokątne, zza pazuchy wyciągane. A obok „karta wygrywa, karta przegrywa”,  „kota w worku nie kupię”. Pomiędzy straganami krążą butelki z eliksirem rozwiązującym usta. Opowieści, sekrety, fantasmagorie, plotki i sny. Skarby z pracowni ogrzewanych węglem i tych, których na ten luksus nie stać. Pracownie otwarte i świątynie zamknięte na cztery spusty. 

Wejdź przez bramę Targowiska i pozwól sobie zabłądzić.


Realizacja:
Piotr Piszczatowski, + 48 609564670
Dorota Piszczatowska

Strona powstała w 2015 roku ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt „Targowisko Instrumentów – Spotkania” i materiały na stronę zrealizowano w 2020 roku w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij