Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku posiada liczną kolekcję zbiorów dokumentujących trwającą od 1957 roku działalność statutową (przede wszystkim w obszarze kultury tradycyjnej i dziedzictwa kulturowego), a także zbiory z kilkuset zrealizowanych projektów kulturalnych, edukacyjnych i popularyzatorskich. W ciągu ponad 60-lecia funkcjonowania ośrodka gromadzono materiały dokumentujące działania animacyjne i edukacyjne realizowane na terenie całego województwa podlaskiego (przed 1999 r. – białostockiego). W skład posiadanych zbiorów wchodzą różnorodne materiały. Najstarsze zachowane obiekty pochodzą z początku funkcjonowania instytucji (1957 r.); część z nich to zasoby z lat wcześniejszych, które przejęto przy tworzeniu ówczesnego Wojewódzkiego Domu Kultury.
Biorąc pod uwagę tak zróżnicowane i wiekowe zbiory, niezwykle ważne było ich pilne zdigitalizowanie dzięki czemu uchroniliśmy je przed bezpowrotną utratą (np. z powodu braku możliwości odczytu starych taśm magnetycznych). Problematyczne stało się opisanie posiadanych zbiorów. Wielu pracowników pamiętających czasy powstawania zasobów przeszło na emeryturę lub nie pamięta szczegółów wydarzenia, z którego posiadamy zdjęcia. Będziemy wdzięczni za uzupełnianie opisów dostępnych na portalu materiałów, wskazywanie szczegółów wydarzeń, czy nazw zespołów występujących na scenie.
Na stronie Podlaskich Zbiorów Cyfrowych mają Państwo możliwość obejrzenia cyfrowych wersji materiałów dotyczących dziedzictwa kulturowego Podlasia. Prezentujemy zbiory tworzone przez ponad 65-lat funkcjonowania Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. Dzięki ich digitalizacji uchroniliśmy je przed zniszczeniem i udostępniamy wszystkim zainteresowanym lokalną kulturą.
Na portalu podlaskiezbiorycyrowe.pl znajdą Państwo materiały dokumentujące realizowane projekty kulturalne i działalność własną realizowaną w terenie. Wojewódzki Dom Kultury w Białymstoku, a obecnie Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku był m.in. organizatorem przeglądów artystycznych dokumentujących aktualną żywą kulturę regionalną.
WOAK w Białymstoku posiada również bogatą dokumentację działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”, który działa przy Ośrodku. W archiwum znajduje się kilkadziesiąt nagrań występów zespołu utrwalonych przy różnych okazjach.
Celem projektu jest digitalizacja i upowszechnienie niezwykle cennych, regionalnych zbiorów dotyczących kultury tradycyjnej i kultury ludowej: nagrania dźwiękowe, filmy, zdjęcia i inne materiały z festiwali, przeglądów, koncertów i wydarzeń kulturalnych z 60 lat istnienia Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku, a także cenne zasoby biblioteczne i wydawnicze – katalogi zbiorów analogowych Książnicy Podlaskiej. Dzięki zakupionemu sprzętowi usługą specjalistycznym możliwe było zachowanie i udostępnienie ponad 308 godzin nagrań dźwiękowych i video, blisko 4000 materiałów piśmienniczych, zdjęć, wydawnictw, plakatów, ksiąg pamiątkowych oraz ponad 121000 kart katalogowych. Wszystkie materiały są dostępne na portalu podlaskiezbiorycyfrowe.pl
W ramach projektu zachęcamy do rozpoczęcia prac digitalizacyjnych, a przede wszystkim do lepszego zapoznania się z posiadanymi zasobami, które mogą okazać się wyjątkowo cenne. Zorganizowaliśmy konferencję i 17 szkoleń w każdym z powiatów naszego województwa, aby przekazywać wiedzę na temat digitalizacji.
Zachęcamy do współpracy osoby i instytucje naszego regionu, które posiadają zbiory dotyczące kultury regionu, które chcą zachować je przed zniszczeniem i zaprezentować na naszym portalu.