Przejdź do głównej zawartości strony

W 2015 roku grupa badaczy i praktyków śpiewu tradycyjnego wraz ze Stowarzyszeniem Katedra Kultury dokumentowała śpiewy pogrzebowe praktykowane w okolicach Węgrowa i Sokołowa Podlaskiego.

Efektem tych działań jest utworzenie ogólnodostępnego archiwum nagrań pieśni za zmarłych wykonywanych przez śpiewaków i śpiewaczki we wsiach powiatów węgrowskiego, sokołowskiego, mińskiego, siedleckiego i ostrowskiego.

Spotkania z pojedynczymi śpiewakami i grupami śpiewaczymi były okazją nie tylko do nagrania pieśni, ale także do zapoznania się z kontekstem ich wykonywania i do nauki repertuaru pogrzebowego poprzez wspólny śpiew. W okresie odwiedzania grobów zostało zorganizowane pierwsze otwarte spotkanie śpiewacze w Kątach, podczas którego można było zapoznać się z lokalnym repertuarem pieśni pogrzebowych i zaśpiewać je razem z miejscową grupą śpiewaczą.


Na stronie www.piesnidosmierci.blogspot.com dostępne są m.in:
– Publikacja-Śpiewnik: publikacja w formie śpiewnika z tekstami pieśni pogrzebowych oraz krótkim opisem praktyk związanych z pożegnaniem zmarłego. Śpiewnik można czytać online lub ściągnąć na dysk komputera i wydrukować;
– Album z pieśniami: folder (do ściągnięcia na dysk) z wyborem trzydziestu trzech nagrań pieśni w wykonaniu śpiewaków i śpiewaczek z regionu;
– Pieśni za zmarłych w różnych wariantach melodycznych: w osobnych zakładkach oznaczonych nazwami miejscowości znajdują się pieśni w wariantach melodycznych z trzynastu różnych wsi z badanego obszaru;
– Mapa, na której zaznaczono odwiedzone w ramach projektu miejscowości;
– Dokumentacja współczesnych i dawnych śpiewników: w zakładce „Zeszyty” znajdują się przykłady różnych form spotykanych śpiewników i zeszytów śpiewaczych.

Adresy:
piesnidosmierci.blogspot.com
soundcloud.com/pie-ni-do-mierci
soundcloud.com/fiski-639771222

Kontakt:
– [email protected]


Projekt „Pieśni do śmierci – działania archiwizacyjne i twórcze na styku Mazowsza i Podlasia”, zostało zrealizowane w 2015 roku przez Stowarzyszenie Katedra Kultury, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij