Przejdź do głównej zawartości strony

Jest to miejsce poświęcone wiejskiej muzyce (w rozumieniu in crudo – na surowo, autentycznej) rozległego obszaru określonego jako „Roztocze i okolice”. Nie tylko samej muzyce, ale także – a nawet przede wszystkim – jej twórcom, wykonawcom, czyli wiejskim muzykom. Przedstawiamy sylwetki i – w miarę możliwości – nagrania śpiewaków, śpiewaczek i instrumentalistów, a także zespołów śpiewaczych i kapel, których działalność artystyczna przypadła na okres ostatnich 60-70 lat. W tym także tych obecnie aktywnych, gdyż „Roztocze i okolice” to jeden z nielicznych regionów Europy, gdzie tradycyjna muzyka oraz pieśni wciąż są wykonywane przez wiejskich mistrzów i mistrzynie, a proces międzypokoleniowego przekazu bywa na różne sposoby podtrzymywany.

Strona jest przedsięwzięciem o charakterze encyklopedycznym, precedensowym, a więc szczególnie trudnym. Dzięki znacznemu nakładowi pracy, w niemałym stopniu terenowej oraz pomocy wielu osób i instytucji, udało nam się dotąd opublikować prezentacje ponad 200 wykonawców i ponad pół tysiąca materiałów dźwiękowych i wizualnych. Większość z nich to unikalne materiały nigdzie wcześniej nie publikowane. Wciąż jednak istnieje potrzeba licznych uzupełnień, wypełnienia białych plam. Dlatego bardzo liczymy na współpracę ze strony osób prywatnych i instytucji, pomoc Państwa – naszych Czytelników, na wszelkie, nawet najdrobniejsze informacje, także fotografie czy materiały audio, a również na ogólniejsze sugestie. Każdą pomoc będziemy skrupulatnie odnotowywać.


Realizacja:
Towarzystwo dla Natury i Człowieka

Partner:
in crudo

Kontakt:
Krzysztof Gorczyca, [email protected], tel. 604 432 002
Remigiusz Mazur-Hanaj, [email protected], tel. 608 804 051
Agnieszka Szokaluk-Gorczyca [email protected]

Zawartość serwisu powstaje dzięki pomocy wolontariuszy oraz autorów fotografii, autorów oraz dysponentów nagrań, pracowników instytucji kultury i uczelni, którzy wspomagają nas udzielając informacji i udostępniając materiały. Wymienić tu należy Janowski Ośrodek Kultury w Janowie Lubelskim, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju oraz Instytut Muzyki UMCS w Lublinie.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij