Przejdź do głównej zawartości strony

Miejsce to stanowić ma przewodnik po muzyce wiejskiej rozległych obszarów Polesia leżących na terenie Białorusi, Ukrainy i Polski. Chcemy tu prezentować najciekawsze zjawiska i artystów wykonujących miejscowy repertuar przejęty w międzypokoleniowym przekazie: wiejskich śpiewaków i muzykantów, ale także miejskich muzyków podejmujących kontynuację poleskiego stylu i repertuaru w oparciu o bezpośredni przekaz tradycji muzycznych.

Prezentujemy tu sylwetki i – w miarę możliwości – nagrania śpiewaków, śpiewaczek i instrumentalistów, a także zespołów śpiewaczych i kapel, których działalność artystyczna przypadła na okres ostatnich kilkudziesięciu lat, zarówno artystów znanych ze scen wielkich festiwali jak i tych, których działalność muzyczna nie wykraczała poza rodzinną wieś. Polesie to region rozległy i muzycznie niezmiernie bogaty, dlatego praca nad zawartością naszej encyklopedii zaplanowana jest na co najmniej kilka lat. Liczymy na pomoc i współpracę ze strony osób prywatnych i instytucji posiadających informacje, fotografie, materiały dźwiękowe i filmowe, które mogłyby ten leksykon uzupełnić. Ważne są nawet najdrobniejsze wzmianki o dawnych muzykantach czy stare fotografie z rodzinnego archiwum.


Idea i redakcja projektu:
Krzysztof Gorczyca

Autorzy materiałów:
Iryna Maziuk (Mińsk), Oleksij Nahornyuk, Jurij Kowalczuk, Wiktor Kowalczuk (Równe), Natalia Serbina, Oleg Korobow, Margarita Skażenik (Kijów), Agnieszka Szokaluk, Krzysztof Gorczyca (Lublin) Maria Tulżankowa (Homel), Maniucha Bikont (Warszawa)

Realizacja:
Towarzystwo dla Natury i Człowieka

Współpraca:
Етнокультурний центр «Веснянка» Рівненського ПДМ /Рівне, UA/ Etnokulturnyj centr „Wesnianka” Pałacu Dzieci i Młodzieży (Równe, UA)
Гомельская моладзевая краязнаўчая грамадская арганізацыя „Талака” / Гомель /BY/ „Tałaka”, Homel

Projekt współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji

Badania i rozbudowę strony w roku 2017 zrealizowano w ramach projektu współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij