Przejdź do głównej zawartości strony

muzykant, skrzypek

Urodzony w 1923 r. w Niemczech, mieszkał w Łękach Dużych (Sieradzkie). Władysław Szymczak był znanym w okolicy skrzypkiem ludowym i prymistą kapeli z Lututowa. Pochodził z rodziny uzdolnionej muzycznie, grał na skrzypcach od dziewiątego roku życia. Należał do muzyków najstarszego pokolenia. Kultywował muzyczną tradycję swojego regionu, poznaną w okresie młodości. Prezentował indywidualny i oryginalny styl gry, pełen temperamentu i żywiołowości oraz doskonałą technikę i opanowanie instrumentu. W swoim repertuarze miał wiele starych melodii; owijoki, oberki i polki, które przekazywał młodszym członkom kapeli.

Władysław Szymczak był również uznanym tancerzem, swoje umiejętności prezentował m.in. podczas festiwalu tańca tradycyjnego w Rzeszowie w 1994 r., zdobywając III nagrodę w kategorii par tanecznych. Kapela z Lututowa z solistą Władysławem Szymczakiem zdobywała nagrody i wyróżnienia na licznych festiwalach: w Kazimierzu, Toruniu, Sieradzu, Warszawie. W 1996 r. na Międzynarodowym Przeglądzie Kapel w Toruniu Władysław Szymczak otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, a Kapela z którą występował nagrodę główną.


Archiwa:

Polskie Radio RCKL, Zbiory Fonograficzne IS PAN, Muzeum w Sieradzu, zbiory In Crudo, Centrala Muzyki Tradycyjnej we Wrocławiu


Żródło noty: Muzeum Wsi Radomskiej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij