Przejdź do głównej zawartości strony

badacz i zbieracz pieśni ludowych, ksiądz

Uczył się gry na organach w Mławie i u E. Gruberskiego w Płocku, gdzie później był organistą w kościele seminaryjnym i w 1912 roku otrzymał święcenia kapłańskie. W 1912 roku był wikariuszem w Dzierzgowie, rok później w Myszyńcu, w 1915 roku w Krasnosielcu, w 1917 roku w Różanie. W 1920 został proboszczem w Ciachcinie, a 5 lat później w parafii w Imielnicy (k. Płocka). W marcu 1941 roku został aresztowany przez Niemców, w sierpniu tego roku zmarł w obozie koncentracyjnym w Soldau w Działdowie.

Od 1913 roku zapisywał kurpiowskie pieśni ludowe i korzystając z konsultacji A. Chybińskiego publikował je od 1928 roku w antologii Puszcza kurpiowska w pieśni, do której sięgało wielu kompozytorów (K. Szymanowski, M. Kondracki, R. Maciejewski i in.). W publikacji zawarł 790 pieśni weselnych i zalotnych (w tym 688 z melodiami) oraz adnotacje źródłowe. Zapisywał melodie pieśni ze słuchu bez pomocy fonografu, dążąc do precyzji źródłowej. Jego ponad dwutysięczny zbiór pieśni, wydany pośmiertnie pod redakcją H. Gadomskiego, jest dotychczas największą kolekcją pieśniową Puszczy Zielonej. Był członkiem Towarzystwa Naukowego Płockiego, z którym współpracował od 1925 roku, wygłaszając referaty i odczyty na temat Puszczy Kurpiowskiej, jej obrzędów i pieśni. W 1928 roku w Płocku odbyła się premiera napisanej przez ks. Skierkowskiego sztuki teatralnej Wesele na Kurpiach ilustrującej kurpiowskie obrzędy weselne. Widowisko zostało wielokrotnie wystawione również w innych miastach w Polsce, a także podczas Tygodnia Sztuki Ludowej w Brukseli i Antwerpii w 1935 roku.


Publikacje:

Puszcza kurpiowska w pieśni, 4 zeszyty, Wydawnictwo Towarzystwa Naukowego Płockiego, Płock 1928, 1929, 1933, 1934

Puszcza kurpiowska w pieśniDzieła zebrane, 3 tomy, (reedycja), red. H. Gadomski, Ostrołęka 1997-2003

Muzykalność ludu kurpiowskiego, „Kwartalnik Muzyczny” 1933 nr 17 – 18

Wesele na Kurpiach. Widowisko ludowe w czterech obrazach ze śpiewami i tańcami, Płock 1933

O niektórych tańcach kurpiowskich, „Polski Rocznik Muzykologiczny” II, 1936

Zwyczaje i wierzenia na Kurpiach, „Kurier Mazowiecki” 1937 nr 50

Bibliografia:

P. Dahlig Skierkowski Władysław, w: Encyklopedia Muzyczna PWM, część biograficzna pod red. E. Dziębowskiej, t. 9, PWM, Kraków 2007

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij