Przejdź do głównej zawartości strony

Skrzypek oraz śpiewak. Urodził się w 5 kwietnia 1936 roku w Pewli Wielkiej jako drugi syn Karola Byrtka. Był szewcem. Grał na skrzypcach, dudach, bębnie i perkusji. Naukę gry na instrumentach pobierał od dziadka Józefa, a następnie od ojca. Początki jego kariery artystycznej to granie w rodzinnej kapeli na weselach i wiejskich zabawach. W latach siedemdziesiątych wraz z ojcem i młodszym bratem Edwardem grali jako kapela Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Jodły z Żywca.

Laureat wielu nagród indywidulanych, m.in. Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych w Wieprzu k. Żywca, Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu czy Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej. Z bratem Edwardem w 2008 roku zdobyli Basztę, nagrodę główną w kategorii kapel na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, a 2016 roku z braćmi Edwardem i Józefem jako Kapela Braci Byrtków otrzymali Nagrodę im. Oskara Kolberga

Zmarł 10 września 2021 roku.

Rafał Bałaś i Władysław Byrtek. Fot. Piotr Baczewski

Powiązane artykuły

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij