Przejdź do głównej zawartości strony

muzykant – skrzypek

Urodził się w Branicy gm. Zapolice, mieszkał zaś w pobliskim Rembieszowie. Już jako mały chłopiec towarzyszył ojcu – skrzypkowi – na wiejskich weselach i pograjkach, grając na basach lub na bębenku. Gry na skrzypcach nauczył się jednak sam w czasie okupacji hitlerowskiej, gdy był na przymusowych robotach w Niemczech (opierając się na muzyce, którą słyszał od swojego ojca).

Kultywował muzykę swojego regionu, grał: Owijoki, Polki, Obery, Chodzone i melodie weselne. Przez wiele lat grał w trzyosobowej kapeli „Woźnickie” Gminnego Ośrodka Kultury w Zapolicach. W latach 1988-99 (czyli do czasu reformy administracyjnej) kapela ta przygrywała Zespołowi Obrzędowemu z Chojnego przyczyniając się też do jego sukcesów. Przez kilka lat pan Tadeusz Krata grał w kapeli ludowej z Sędziejowic.

Jako solista prawie zawsze zdobywał wysokie nagrody w przeglądach folklorystycznych. Był dwukrotnym laureatem Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Za swoje zasługi w dziedzinie kultury ludowej otrzymał w 1998 r Nagrodę im. Oskara Kolberga.

Pan Tadeusz dał się też poznać jako świetny tancerz – w 1995 r, wraz z Bronisławą Bednarek z Zapusty Wielkiej – zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie. Ma też swój udział w edukacji młodego pokolenia: uczestniczył w spotkaniach „Bliżej Folkloru” w ramach programu “Krzesiwo”. Był też nauczycielem młodych skrzypaczek z Sędziejowic, a ostatnio melodie jego przejęła Marta Cicha z Majaczewic i Sieradzka Kapela Młodzieżowa.


Archiwa:

Muzeum w Sieradzu, Zbiory Fonograficzne IS PAN w Warszawie, Polskie Radio RCKL


Źródło noty: Muzeum Wsi Radomskiej, opr. Małgorzata Dziurowicz-Kaszuba

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij