Przejdź do głównej zawartości strony

muzykant, skrzypek, saksofonista

Mieszka w Tomaszowie Mazowieckim. Pochodzi z rodziny uzdolnionej muzycznie: jego ojciec grał na organkach ustnych i śpiewał, dziadek prowadził śpiewy przy zmarłych i śpiew podczas pielgrzymek do Częstochowy, zaś wuj grał na bębnie w kapeli z akordeonistą Stanisławem Kościechą i skrzypkiem Władysławem Kosylakiem.

Od wczesnego dzieciństwa Roman Wojciechowski przejawiał zainteresowania muzyczne i z wytrwałością przysłuchiwał się grze muzykantów podczas zabaw i potańcówek. Do znanych wówczas w okolicy skrzypków należeli m.in. wspomniany już Władysław Kosylak, Marian Wachoń i Jan Staniec. Wojciechowski, jako kilkuletni chłopiec, próbował gry na mandolinie swego brata. Kiedy jednak nieumyślnie zerwał strunę, brat oddał nauczycielowi instrument i obydwaj zaniechali dalszej nauki (było to kółko mandolinistów, które prowadził Mieczysław Wiaderny przy Szkole Podstawowej w Białobrzegach).

Około 1961 r. muzyk otrzymał od ojca skrzypce, na których próbował grać pierwsze melodie, przeważnie na jednej strunie. Ojciec, widząc zamiłowanie syna do gry na tym instrumencie, zaprowadził go do Feliksa Franczaka, skrzypka z Tomaszowa. Od tego momentu rozpoczęła się prawdziwa nauka, głównie z nut. Roman Wojciechowski uczył się też gry na klarnecie i saksofonie. Na tym ostatnim grał w orkiestrze dętej od 1966 r. do połowy lat 90., czyli do końca istnienia Zakładów Włókien Chemicznych „Wistom”, przy których funkcjonowała orkiestra. Od 15 roku życia grywał na zabawach i weselach w składzie akordeon, saksofon, gitara, perkusja. W praktyce okazało się, że nuty na niewiele się przydają i trzeba grać ze słuchu. Wojciechowski należał też przez 10 lat do kapeli podwórkowej, występującej w składzie akordeon, skrzypce, 2 bandżole, trąbka i saksofon. Kapela brała udział w przeglądach i grała „w terenie” – w Tomaszowie Mazowieckim, Skarżysku Kamiennej, Rawie Mazowieckiej.

Roman Wojciechowski jest wciąż praktykującym muzykiem weselnym. Gra, średnio 1-2 razy miesięcznie, w zespole „Waganus” na saksofonie, rzadziej na skrzypcach. Od kilkunastu lat należy do kapeli, która towarzyszy zespołom obrzędowym w powiatach opoczyńskim i tomaszowskim („Słowiki” ze Sławna, „Róża” z Gawron, „Kamienianka” z Kamienia, Zespół z Olszowa i Twardej). Roman Wojciechowski grywa również w kapeli dwuosobowej z bębenkiem (z Kazimierzem Krokoszem bądź Bogdanem Lipskim). Ponadto współpracuje jako skrzypek z Zespołem Pieśni i Tańca z Lubochni oraz Teatrem Młodych im. W. Bogusławskiego w Lubochni. Zespół teatralny już dwukrotnie uczestniczył z dużym powodzeniem w Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej (2008, 2011) w Tarnogrodzie.

Roman Wojciechowski otrzymał wiele nagród. Jest m.in. trzykrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w kategorii solistów – instrumentalistów (skrzypce): Baszty w 2008 r. oraz II nagrody w 2004 r., kiedy przyjechał do Kazimierza po raz pierwszy. Ostatnio, w roku 2012, zdobył na tym festiwalu I nagrodę występując z Bogdanem Lipskim, który towarzyszył mu na bębenku. Artysta jest również kilkakrotnym laureatem Spotkań Folklorystycznych Polski Centralnej „Od kujawiaka do oberka” w Sieradzu, podczas których trzykrotnie zdobył pierwszą nagrodę (2006, 2011, 2012). W roku 2000 Roman Wojciechowski otrzymał odznakę „Zasłużony działacz kultury”.

Nagrania artysty – jako skrzypka i śpiewaka – znajdują się w Archiwum Polskiego Radia w Warszawie, Zbiorach Fonograficznych Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz w Ośrodku Regionalnym Łódzkiego Domu Kultury. Nagrań muzyka można posłuchać na 2-płytowym albumie „Tradycje muzyczne Polski środkowej” (Łódź 2007) oraz na płycie z Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja 2009”, kiedy to uczestniczył w jego inauguracji noszącej tytuł „Koncert Muzyka Źródeł – Opoczyńskie” (Warszawa 2010).

Wyjątkowo bogaty repertuar, zwłaszcza tańców trójmiarowych (oberków), dobra technika, płynność gry i cechy stylu wykonawczego przejęte od tradycyjnych muzykantów, pozwalają jednoznacznie stwierdzić, że Roman Wojciechowski jest obecnie jednym z najwybitniejszych skrzypków regionu opoczyńskiego w województwie łódzkim.


Autor noty: Ewa Sławińska-Dahlig

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij