Przejdź do głównej zawartości strony

etnomuzykolog

W latach 1928-1935 studiował muzykologię na Uniwersytecie Poznańskim u Ł. Kamieńskiego i W. Gieburowskiego, uczył się również gry na skrzypcach w konserwatorium w Poznaniu. Tematem jego pracy magisterskiej (1935) była twórczość W. Dankowskiego, dopiero w 1945 roku wybrał etnomuzykologię jako specjalizację. W latach 1929-1934 dyrygował chórem akademickim w Poznaniu. Już od 1928 roku towarzyszył Ł. Kamieńskiemu w badaniach etnograficznych na Kujawach i w Wielkopolsce. Od 1935 roku był asystentem w Regionalnym Archiwum Fonograficznym przy Zakładzie Muzykologii Uniwersytetu Poznańskiego. Począwszy od 1945 roku uczestniczył w reaktywowaniu Zakładu Muzykologii na uniwersytecie w Poznaniu. Od 1959 roku kierował Pracownią Badania Folkloru Muzycznego w Instytucie Sztuki PAN, a w latach 1954-67 wykładał etnografię muzyczną Polski na uniwersytetach w Warszawie, Poznaniu i Łodzi oraz w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu.

Od 1947 roku Marian Sobieski apelował o podjęcie ogólnopolskiej akcji dokumentacyjnej folkloru. Jadwiga i Marian Sobiescy podejmowali podobne tematy samodzielnie lub (częściej) wspólnie. Dopiero w latach 60. zarysował się pewien podział, i to raczej ról niż zainteresowań: Jadwiga Sobieska skoncentrowała się na folklorze muzycznym Wielkopolski z myślą o pierwszej monografii regionalnej w ramach serii „Polska Pieśń i Muzyka Ludowa. Źródła i Materiały”, Marian Sobieski natomiast – nad instrumentarium ludowym w celu przygotowania części polskiej do Handbuch der europäischen Volksmusikinstrumente pod redakcją E. Emsheimera i E. Stockmanna. Jadwiga i Marian Sobiescy oddani byli także etnomuzykologii „stosowanej” uczestnicząc w jury festiwali folklorystycznych, konsultując zespoły, przygotowując audycje radiowe i telewizyjne, które popularyzowały muzyczne tradycje regionalne.


Publikacje:

Pieśni ludowe Warmii i Mazur, Kraków 1955

Piosenki z Kujaw, Kraków 1955

Wybór polskich pieśni ludowych, 2. T., Kraków 1955

Polska muzyka ludowa i jej problemy, Jadwiga i Marian Sobiescy, wybór prac, red. L. Bielawski, Kraków 1955

67 artykułów (w tym 31 z J. Sobieską)

Bibliografia:

P. Dahlig Sobieski Marian, w: Encyklopedia Muzyczna część biograficzna pod red. Elżbiety Dziębowskiej, t. 10, PWM, Kraków 2007

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij