Przejdź do głównej zawartości strony

etnomuzykolożka, dziennikarka

Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Warszawskim w 1973 roku rozpoczęła współpracę z Polskim Radiem w Redakcji Muzyki Ludowej. Autorka wielu audycji o tematyce ludowej i nagrań polskiego folkloru muzycznego oraz nagrań studyjnych i festiwalowych. Założycielka i kierownik Radiowego Centrum Kultury Ludowej (1994-2007), koordynator Europejskiej Unii Radiowej ds. muzyki tradycyjnej i folkowej (1998-2009), juror festiwali i przeglądów muzyki tradycyjnej (m.in. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu oraz Międzynarodowego Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych w Zakopanem).

W 1998 roku z jej inicjatywy powstał Folkowy Festiwal Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Jest autorką części płyt w 29-płytowej serii Muzyka Źródeł, a także wielu innych albumów, m. in. Pod TatramiPolskie instrumenty ludowe (seria Ocora) i Welcome Europe (2004). Członek Rady Naukowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz kapituły nagród im. O. Kolberga.

Została uhonorowana szeregiem nagród i odznaczeń – Złotym Mikrofonem (1993), nagrodą specjalnej Fundacji Kultury (1998), medalem Zygmunta Glogera (2003), Medalem „Gloria Artis” (2005), Złotym Krzyżem Zasługi (2005), nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011) oraz nagrodą im. Oskara Kolberga (2014).


Publikacje:

Artykuły wstępne do płyt serii Muzyka Źródeł, wyd. Polskie Radio (Mazowsze cz. I i II, Podhale, Lubelskie, Małopolska Północna, Śląsk, Beskidy, Podhale, Suwalskie i Podlasie, Muzyka Kresów, Romowie, Od narodzin do śmierci, Portrety -Anna Malec)

Artykuły wstępne do płyt Polskie instrumenty ludowe i Pod Tatrami

Muzyka folkowa a źródło, w: Przekaz tradycji ludowych we współczesnej kulturze, Zakopane 2011

Instrumenty muzyczne w muzyce folkowej Europy, w: Instrumenty muzyczne w tradycji ludowej i folkowej, Zakopane 2011

Moje Podhale – rozmowa z Henrykiem Mikołajem Góreckim, wyd. Scontri 2013

Masters of Polish Folk, “New Eastern Europe” 2014 no 4

Muzyka ludowa – od tradycyjnej do folkowej, w: Raport o stanie muzyki polskiej, współautor: R. Mazur-Hanaj, IMIT, Warszawa 2011

Rewizja raportu, w: Raport o stanie tradycyjnej kultury muzycznej, współautor: R. Mazur-Hanaj, IMIT, Warszawa 2014

Polnische Folkmusik In Zeiten Des Globalen Dorfes – Tradition, revival und kulturelle identitat, “Folker” 2012

Artykuły do programów Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu oraz Festiwalu „Nowa Tradycja” (publikowane w latach 1989-2014)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij