Multiinstrumentalistka, choć przede wszystkim skrzypaczka i ksylofonistka, śpiewaczka, edukatorka muzyczna oraz popularyzatorka muzyki tradycyjnej. Honorowa członkini warszawskiego Domu Tańca, związana z jego działalnością od chwili powstania. Zajmuje się także publicystyką w obszarze muzyki i tradycji.
Materiał do praktyki śpiewaczej i muzykanckiej zbierała na Kurpiach Białych, Kurpiach Łomżyńskich oraz w okolicach Kozienic i Przysuchy na Radomszczyźnie. Oprócz tego zajmuje się repertuarem siedleckim, kieleckim, przedwojennymi, miejskimi melodiami, które zawędrowały na wiejskie wesela oraz niezliczoną ilością muzycznych mikroregionów i repertuarów kapel, z którymi współpracuje. Jedna z niewielu muzykantek w środowisku polskiej muzyki tradycyjnej z tak szerokim instrumentarium, muzycznym doświadczeniem i zasobem utworów.
Grywa w niezliczonych składach i konfiguracjach kapel na skrzypcach, harmonii trzyrzędowej pedałowej, basach, barabanie, ksylofonie czterorzędowym. W najnowszym projekcie, kapeli „Czyli kieleckie”, prowadzi na skrzypcach z towarzyszeniem basów i barabanu (Joanna i Stanisław Strelnikowie), zagłębiając się w archaiczny, skrzypcowy repertuar Kielecczyzny. Kapela została nagrodzona w kategorii „Rekonstrukcja” na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
Posiada wyższe wykształcenie muzyczne ze specjalnością prowadzenia zespołów wokalnych. Prowadziła spotkania śpiewacze i zespół „Śpiewnik Domowy” warszawskiego Domu Tańca, a także warsztaty z emisji głosu oraz warsztaty instrumentalne i rytmiczne. Oprócz tego naucza muzyki w szkołach podstawowych i prowadzi zajęcia muzyczne dla dzieci.
Zespoły:
– Kapela Domu Tańca – różne,
– Śpiewnik Domowy – śpiew,
– Pies Szczeka – skrzypce,
– Kapela z Milanówka (Kapela Delaturów) – skrzypce,
– Czarne Motyle – skrzypce,
– Daorientacja – skrzypce,
– Kapela Żempoł – skrzypce,
– Karuzela – ksylofon,
– Kapela Brodów – ksylofon,
– Czyli Kieleckie – skrzypce
Nagrody:
1999 – Konkurs Polskiego Radia Nowa Tradycja, wyróżnienie,
2004 – Konkurs Polskiego Radia Nowa Tradycja, nagroda – zespół „Kapela z Milanówka”,
2018 – Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, II nagroda w kategorii „Rekonstrukcja” – zespół „Czyli kieleckie”.
Artykuł powstał w ramach projektu „Współczesne konteksty i praktyki w obszarze muzyki tradycyjnej” realizowanego przez Forum Muzyki Tradycyjnej w roku 2019
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury