Przejdź do głównej zawartości strony

skrzypek

„Nauczył się grać sam z siebie. Na weselach grywał już od wczesnej młodości >gdyż go to pociągało<. Chętnie chodził jako chłopiec po weselach, aby posłuchać takich skrzypków jak Sudarek i Kurek. Zna on dużo melodii tanecznych z różnych gmin powiatu jędrzejowskiego. Niektóre melodie >sam wymyślił z głowy<. W młodym wieku, gdy częściej chodził po weselach znał ze 300 kawałków. Obecnie ma swój zespół w Łączynie. W czasie gry przymyka oczy, przechyla głowę na skrzypce i jest przejęty grą. Mocno się wczuwa, pomagając sobie przy graniu rytmicznymi ruchami górną połową ciała” [1951, Jadwiga Sobieska, protokół z nagrań]

W Łączynie, gdzie mieszkał, grał z Edwardem Skibą (skrzypce sekund), Michałem Chrzanowskim (kornet) i Janem Gliwińskim (kontrabas).


Archiwa: Zbiory Fonograficzne Instytutu Sztuki PAN

Dyskografia: „Pamiątki przeszłości z archiwum wydobyte” IS PAN 2013, opr. Jacek Jackowski

Bibliografia: „Pamiątki przeszłości z archiwum wydobyte” IS PAN 2013, opr. Jacek Jackowski, protokoły Jadwigi Sobieskiej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij