Przejdź do głównej zawartości strony

skrzypek, harmonista, tancerz

Mieszka w Łaznowie w województwie łódzkim. Należy do grona najbardziej wszechstronnych artystów ludowych województwa łódzkiego – jest skrzypkiem, harmonistą, tancerzem i budowniczym ludowych instrumentów muzycznych (bębnów ze stalką).

Twórca wywodzi się z rodziny o muzycznych tradycjach – ojciec i stryj grali na harmonii dwurzędowej, a matka dużo i chętnie śpiewała. Rodzicom artysta zawdzięcza swoje pierwsze skrzypce, które otrzymał w 1945 roku. Nauczycielami Eugeniusza Rebzdy byli Walenty Miazek z Rokicin i Aleksander Karzadka z Jankowa. Potem artysta uczył się sam, grając ze słuchu. Od 11 roku życia występował na weselach i zabawach, a od 14 roku życia grywał już regularnie podczas uroczystości weselnych. Przez wiele lat muzykował ze swym bratem Władysławem, harmonistą weselnym, w składzie trzyosobowym: skrzypce, harmonia trzyrzędowa i bęben ze stalką.

Od brata Eugeniusz Rebzda nauczył się grać na harmonii – początkowo 24-basowej, następnie 80-basowej. Jego głównym instrumentem pozostały jednak skrzypce. Grywał z wieloma harmonistami, m.in. z Janem i Jerzym Rozpędkami, Józefem Sochą, Henrykiem Płeską, Wincentym Wójciakiem, Walerianem Przybylskim. Występował również z orkiestrą na koncertach, festiwalach i potańcówkach podczas odbywania służby wojskowej.

Artysta grał w kapeli Zespołu Folklorystycznego w Popielawach, założonej w 1972 roku. Wraz z kapelą przygrywał Zespołowi Folklorystycznemu „Łucy Babki” i Zespołowi „Ludowiacy od Będkowa”. Wspólnie z zespołem i kapelą aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym gmin Będków, Rokiciny i innych z okolic powiatu tomaszowskiego. Gra także na skrzypcach w Kapeli Ludowej z Aleksandrowa Łódzkiego, występującej także pod nazwą Kapela Gajdów. W 2005 roku artysta dał się również poznać jako budowniczy instrumentów – bębnów ze stalką (dwumembranowych z trójkątem). Za jeden z nich otrzymał wyróżnienie na IV Ogólnopolskim Konkursie na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych, który odbył się w Szydłowcu.


Autorka noty: Ewa Sławińska-Dahlig

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij