Przejdź do głównej zawartości strony

muzykant, cymbalista

Urodził się we wsi Łoźniki Dolne, gm. Mickuny, b. pow. wileński, a po repatriacji w 1946 zamieszkał w Górowie Iławeckim. Był synem rolnika, Józefa, który gospodarował na 12 hektarach. Po wojnie pracował jako drogomistrz, magazynier, handlowiec. W 1950 r. będąc pracownikiem PCK postanowił nie przekazywać darów pracownikom UB, a biednej ludności, w efekcie zakosztował demokracji czyli spędził 9 miesięcy w więzieniu.

Jako muzyk praktykował od 1924 r. na zabawach, wieczorkach i weselach, przewodził na cymbałach w wołoczebnym – kolędowaniu wielkanocnym. Nauczył się grać od stryjecznego brata Antoniego, który był muzykantem i budowniczym instrumentów, a także od mieszkającego w tej samej wsi Konstantego Kuncewicza. Dwie siostry Bronisława z kolei były śpiewaczkami. We wczesnych latach praktyki muzycznej grywał z harmonistą lub nawet sam, bo do samych cymbałów też tańczono. Kapela Dowgiałłów grywała w promieniu do 50 km w następującym składzie: Bronisław – cymbały,  stryj Bronisława – skrzypce, Antoni Dowgiałło na harmonii (brat stryjeczny) oraz Jan Dowgiałło na bębenku (również brat stryjeczny).

W czasie służby wojskowej w latach 1931-32 założył kapelę o składzie: cymbały, harmonia, gitara i banjola. W tym składzie obok tradycyjnego grywał do 1939 r. Na Kaziuki (4 marca) zapraszali nas do radia [wileńskiego] na ul. Mickiewicza, w studiu radio transmitowało, graliśmy kilka utworów: polkę, walczyki wiejskie (do składu dołączał K. Kuncewicz, który grał na klarnecie C). Od siedziby radia zaczynał się kolorowy pochód kaziukowy, w pochodzie grali do rynku (Łukiszki) i tam na scenie. Tego rodzaju oprawa muzyczna funkcjonowała na św. Kazimierza corocznie w latach 30. Każda gmina w okolicy dawała swoje kapele. Ponadto w latach 1936-37 kapela występowała w Warszawie i w czasie dożynek prezydenckich w Spale. Grywała też na zabawach wojskowych w Wileńskiem.

Był jednym z nielicznych cymbalistów, którzy założyli kapelę po przesiedleniu. Jako pełnomocnik powiatowy PCK organizował zabawy na rzecz tej organizacji w latach 1946-47, grał z Franciszkiem Burbą na harmonii dwurzędowej i Konstantym Kuncewiczem na klarnecie. Bronisław Dowgiałło był jednym z pierwszych cymbalistów nagrywanych dla radia w Olsztynie (1958) i najczęściej występujących po 1971 r. zarówno solo jak i w kapeli. W latach 50-tych grywał na weselach, a po 1960. Występował już głównie jako solista. Brał udział we wszystkich Ogólnopolskich Zjazdach Cymbalistów w Lidzbarku Warmińskim. Cymbały, na których grał po wojnie wykonał mu stolarz i cymbalista Marcin Tyryłło, pochodzący z Nowej Wilejki (zm. 1972).

Od połowy lat 60. uczył gry na cymbałach, miał uprawnienia instruktora muzycznego. Dojeżdżał w tym celu do Bartoszyc, gdzie uczyło się u niego dwanaście dziewcząt i dwóch chłopców.


Nagrody i odznaczenia:

1980 r. – Zasłużony dla Warmii i Mazur

1974 r. – Płocki Festiwal Folklorystyczny, II nagroda

 

Bibliografia i nagrania:

2013 r. – Piotr Dahlig, Cymbaliści w kulturze polskiej, Instytut Muzykologii UW

 

Archiwa:

Zbiory Fonograficzne IS PAN

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij