Przejdź do głównej zawartości strony

skrzypek

Nie miał za sobą klasycznej kariery muzykanckiej, grywał po wojnie intensywnie, lecz krótko, głównie na zabawach towarzyszącym pracom domowym (np. piórniach). Mimo tego do końca zachował repertuar oraz znakomitą sprawność muzykowania.

Rolnik, pszczelarz i czapnik, zawdzięcza swoje zamiłowanie do muzyki mamie – Katarzynie z domu Kufel, która dużo śpiewała, była muzykalna i „gdyby życie potoczyło się inaczej” to pewnie grałaby na skrzypcach. Uczył się u legendarnego skrzypka (swojego kuzyna) z Załawcza Józefa Radeja. Repertuar przejął właśnie od niego oraz od miejscowych starszych muzykantów: Józefa Kuli (kapelmistrza orkiestry w Gródkach), Korszli, grywał m.in. z Łupiną i Gałusem (skrzypce).

Większą wagę niż do energii w graniu przywiązywał do staranności wykonania („Wie pan, a ja to sam siebie nawet lubię słuchać!”).

Prowadził warsztaty na Taborze w Kocudzy oraz Szczebrzeszynie, w ramach Szkoły Suki Biłgorajskiej czy spotkań pt. „Ałotuło” w Zaburzu.

 

Bronisław Bida w czasie warsztatów „Ałotuło”, Zaburze 2005. Fot. Remigiusz Mazur-Hanaj

Nagrody:
2013 – FKiŚL w Kazimierzu – 1 miejsce
2010 – FKiŚL w Kazimierzu – 1 miejsce
2008 – Powiślaki w Maciejowicach – Złote Basy

Dyskografia:
2012 – Na rozstajnych drogach, Stara Droga
2011 – Lubelskie. Polska pieśń i muzyka Ludowa. Źródła i materiały. cz. VI. Muzyka instrumentalna, red. Agata Kusto, CD dołączone do tomu: Podróżniak
2009 – Spod niebieskiej góry – muzyka Roztocza, In Crudo 2009 (Oberek „Zagraj mi muzyczko”, Mazurek prosty, Polka od Korśli z Gródek, Podróżniak od Radeja, Polka)
2009 – Jadąc przez Roztocze, Muzyka Odnaleziona 2009 (Oberek „Oberwajs”, Polka „Stare buty”)

Archiwa:
Instytut Muzyki UMCS, In Crudo, Muzyka Odnaleziona

Bibliografia:
2011 – Leksykon Muzyki Roztocza 
2011 – Lubelskie. Polska pieśń i muzyka ludowa. Źródła i materiały. cz. VI. Muzyka instrumentalna, red. Agata Kusto, zapisy nutowe: polka „Warszawska”, oberki, podróżniak, s. ; nota biograficzna, s. 84.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij