Przejdź do głównej zawartości strony

skrzypek, gawędziarz, znawca podhalańskiej muzyki

Urodził się dnia 11 X 1927 w Kościelisku jako syn Stanisława i Marii z domu Styrczula. Z wykształcenia jest technikiem budowlanym, projektantem i wykonawcą domów regionalnych i stylowych wnętrz. Muzyka była obecna w jego rodzinnym domu od pokoleń. Rodzina była muzykalna, ojciec miał trzech braci i wszyscy grali. Ja przy nich się uczyłem grać jako mały chłopak ośmioletni, grałem na początku na basach, a potem dość szybko na skrzypcach. Brali mnie na wesela i zabawy, stawiali na krześle.

Miał także „smykałkę” od dziecka do rzeźby, rzeźbił sosręby, stoły, kredensy, kasetki. Zaprojektował i wykonał kilku domów regionalnych oraz stylowych wnętrz. Był nauczycielem stolarstwa artystycznego w Zespole Szkół Budowlanych w Zakopanem (1980-1992), radnym Zakopanego i Gminy Tatrzańskiej. Obok tego zawodowego nurtu jego życia płynął nurt muzyczny związany z tradycją Podhala. Był kierownikiem, scenografem, tancerzem, śpiewakiem i gawędziarzem zespołu w Kościelisku (przy Domu Wypoczynkowym „Stasiówka” 1945-1947), Związku Zawodowego Leśników w Zakopanem (1947-1956), kierownikiem i aktywnym członkiem zespołu im. Klimka Bachledy, konsultantem zespołu studenckiego „Skalni”, autorem programów zespołu im. Bartusia Obrochty (1970-71), założycielem zespołu „Polaniorze”, prymistą kapeli „Budorze” 1982-1992, nauczycielem muzyki góralskiej przy zespole „Polany” w Kościelisku. Wieloletni współtwórca, prymista, prelegent i gospodarz sławnych imprez góralskich – posiadów – w świetlicy „Śwarna” przy Związku Podhalan, z którym to związkiem i jego działalnością był związany przez znaczną część życia. Laureat licznych nagród z zespołami, które prowadził (m.in. Złotych Ciupag na Międzynarodowych Festiwalach Folkloru Ziem Górskich) i indywidualnie (m.in. nagroda im. Oskara Kolberga w roku 1997). Ma także liczne odznaczenia państwowe przyznane za zasługi dla Podhala i jego kultury tradycyjnej. Działał w Związku Podhalan, którego był prezesem.

Znawca tradycyjnej muzyki Podhala, instrumentalnej i wokalnej. Jego pasją było też zbieranie podhalańskich melodii „nut” i ich rejestrowanie. W roku 1975 Bolesław Karpiel wraz z kapelą dokonał dla Polskiego Radia kompletnego nagrania wszystkich nut podhalańskich ze swoim komentarzem.

Muzykami są jego dwa synowie – Jan Karpiel-Bułecka i Sebastian Karpiel-Bułecka. Mieszka w Kościelisku.


Nagrody i odznaczenia:

Złota Ciupaga na Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich (pięciokrotnie)

1997 – Nagroda im. Oskara Kolberga

Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi

Zasłużony Działacz Kultury (dwukrotnie)

Zasłużony dla Zakopanego

 

Dyskografia:

1996 – Podhale, Muzyka Źródeł, vol. 2 Polskie Radio RCKL


Autor noty: Maria Baliszewska

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij