Przejdź do głównej zawartości strony

etnomuzykolog, etnograf

Studiował muzykologię na poznańskim uniwersytecie u A. Chybińskiego i M. Sobieskiego, a w latach 1948-54 grę na fortepianie u W. Lewandowskiego i W. Kędry w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. W latach 1972-74 prowadził tam zajęcia z folkloru muzycznego.

Zajmował się muzykologicznymi badaniami terenowymi w Wielkopolsce, na Kujawach, Pomorzu, Ziemi Lubuskiej, na Rzeszowszczyźnie, Podhalu, Podkarpaciu, Suwalszczyźnie, Podlasiu i w Lubelskiem, a także na Litwie, Białorusi, Ukrainie Zachodniej i Bukowinie Rumuńskiej. W latach 1987-1997 był redaktorem naczelnym w Redakcji Dzieł Wszystkich Oskara Kolberga. Jest zwolennikiem zachowania autentycznych wartości folkloru muzycznego i ciągłości przekazu tradycji muzycznych młodszym pokoleniom.

Autor wielu publikacji naukowo-badawczych poświęconych tematyce etnograficznej i etnomuzykologicznej. Wykładowca, konsultant i juror w przeglądach regionalnych, krajowych i międzynarodowych (m.in. w Ogólnopolskim Konkursie Tańca Tradycyjnego w Rzeszowie, wojewódzkim przeglądzie folkloru w Wielkopolsce, przeglądach w Sieradzu i Jeleniej Górze). Był długoletnim członkiem kapituły Nagrody im. Oskara Kolberga, członkiem rad artystycznych festiwali międzynarodowych (m.in. w Zielonej Górze, Sosnowcu, Kołobrzegu i Nowej Rudzie), Komisji ds. Folkloru MKiS oraz Rady Ekspertów Ogólnopolskiej Rady Studenckich Zespołów Pieśni i Tańca. Jest członkiem Rady Ekspertów ds. Folkloru polskiej sekcji CIOFF (Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d’Art Traditionnels), Rady Naukowej i Artystycznej Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Rady Wojewódzkiej ds. Folkloru w Poznaniu, jury Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n. Wisłą.

Uhonorowany wieloma nagrodami i medalami: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2014), Medalem Komisji Edukacji Narodowej, odznaką za zasługi dla m. Poznania i województwa poznańskiego, nagrodą im. O. Kolberga (1997), odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz nagrodą Ministra Edukacji Narodowej.


Publikacje:

Obrzędowe pieśni weselne w Rzeszowskiem: Typologia wątków muzycznych jako kryterium wyznaczania regionu etnograficznego, Prasa-Ksia̜żka-Ruch, Rzeszów 1981

Wielkopolski folklor taneczny (z: M. Bobrowska, K. Budzik), Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury, Poznań 2005

Redakcje:

Tradycja i przemiana: studia nad dziejami i współczesną kulturą ludową, red. B. Linette, Z. Jasiewicz, Z. Staszczak, Wyd. Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Poznań 1978

Dzieła wszystkie Oskara Kolberga: informator wydawniczy (opr. edycyjne rękopisów oraz wstępy), Polskie Tow. Ludoznawcze, Redakcja Dzieł Wszystkich Oskara Kolberga, Poznań 1991, Śląsk (t. 42), Tarnowskie-Rzeszowskie (t. 48), Sanockie-Krośnieńskie (t. 49-51), Ruś Karpacka (t. 54-55), Ruś Czerwona (t. 56-57), Łużyce (t. 59/I), Lubelskie (t. 75) i Chełmskie (t. 82)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij