Przejdź do głównej zawartości strony

wokalistka, cymbalistka, kompozytorka

Urodziła się na Warmii, rodzice pochodzą z Kurpii Białych oraz z Mazur. Jest samoukiem. Muzyką zajmuje się, odkąd pamięta, a zamiłowanie do śpiewu wyniosła z domu. Jej mistrzynią jest babcia Józefa Szymołon – śpiewaczka pogrzebowa. Wpływ na jej twórczość miały spotkania i wyprawy muzyczne na Roztocze, Mazowsze oraz Rzeszowszczyznę jak i poszukiwania w lokalnych źródłach muzyki na Warmii i Mazurach.

Anna Broda jest wokalistką obdarzoną wyrazistym głosem, posługuje się techniką śpiewu „białego”. Gra na cymbałach wileńskich. Autorka tekstów, aranżerka. Tworzy bardzo różnorodną w formie, nieprzewidywalną w stylu, unikalną muzykę marzeń i wrażeń. Bawi się głębokim brzmieniem swojego głosu, siłą słowa, magią nieoczywistej melodii. Współtwórczyni i muzyk formacji Bractwo Ubogich i Kapeli Brodów. Znana jest przede wszystkim z twórczości skierowanej do najmłodszych (prowadzi familijne warsztaty wokalne i muzyczne). Ponadto komponuje i wykonuje muzykę do spektakli teatralnych, filmów, animacji, słuchowisk radiowych i innych form artystycznych. Bierze udział w projektach związanych z muzyką dawną, współczesną, eksperymentalną. Promuje także tradycyjną muzykę z Warmii – ważny element swojego urodzenia, mieszkania i tworzenia. Nagrywa dla telewizji, występuje na wielu festiwalach w kraju i zagranicą. Współpracuje m.in. z Polskim Radiem, Państwowym Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatrem Lalkowym w Olsztynie, Instytutem Teatralnym, Narodowym Centrum Kultury, warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej. Jest stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Śpiewam ponieważ organicznie potrzebuję tej formy ekspresji jaką jest śpiewanie, wołanie, wibrowanie dźwiękiem, krzyczenie, oddychanie śpiewem. Jest to środek wyrazu integralny z instrumentalną częścią mojej muzyki, ale też istniejący w przestrzeni solowej.Trudno mi wyobrazić sobie życie bez śpiewu, w tej sytuacji to jakby wyłączenie dźwięku w przestrzeni. Śpiew to dla mnie echo wydarzeń i emocji wokół mnie. Każdą muzykę jaką przyswajam poznaję za pomocą zaśpiewanej melodii. Dodatkowo piszę pieśni i piosenki, a więc opowiadam historie za pomocą melodii i głosu. To dla mnie forma sztuki na pograniczu muzykoterapii. Czysty głos działa i na słuchacza i na twórcę w sposób głęboko poruszający, oczyszczający i inspirujący. To mój własny sposób naprawiania rzeczywistości.”

Pracując z dziećmi Anna Broda łączy elementy twórczej improwizacji oraz kulturowego i tradycyjnego kontekstu miejsca i czasu, w którym odbywa się wydarzenie. Stworzyła formułę koncerto-warsztatu żeby maksymalnie rozszerzyć działanie i rozbudzanie w młodych słuchaczach potrzeby praktycznego kontaktu ze sztuką. W swojej pracy wykorzystuje folkowe instrumentarium ale też korzysta ze współczesnych, elektronicznych instrumentów. Czerpiąc z bogactwa skal, rytmów oraz technik wokalnych, tworzy muzyczny pomost między muzyką dawną a nową. Szczególnym celem jej działań jest rozbudzenie potrzeby domowego muzykowania w gronie bliskich osób, przywrócenie muzyce jej kulturowych ról.

Przyjdź o zbawienie pogańskie / Ania Broda / Muzyczna Scena Tradycji, Polskie Radio 2


Ważniejsze wydarzenia:

2014 – „Ania Broda o Północy – Dialogi z Kolbergiem”. Projekt muzyczny nawiązujący do kultury muzycznej północnej Polski. Tomy „Mazury Pruskie”, „Litwa” i „Pomorze” stały się inspiracją i tematem do muzycznych dialogów. Osią programu stała się Warmia – miejsce identyfikacji kulturowej artystki, a zarazem kraina nie opisana muzycznie w oddzielnym tomie prac dziewiętnastowiecznego etnografa. Skład: Ania Broda – cymbały, śpiew; Iwona Sojka – skrzypce; Jacek Mielcarek – saksofon, klarnet, duduk.

2014 – Wykonanie utworu węgierskiego kompozytora G. Kurtaga podczas Festiwalu Witolda Lutosławskiego Łańcuch XI.

2013 – Udział wokalno-aktorski w spektaklu Mistrz Manole, zrealizowanym przez Dariusza Błaszczyka i Jacka Hałasa. Słuchowisko zostało nagrodzone za Najlepszą Reżyserię i Najlepszą Muzykę na festiwalu Dwa Teatry 2014 w Sopocie. Spektakl jest rozwinięciem wersji radiowej (Teatr Polskiego Radia) o stronę wizualną, która ma charakter swego rodzaju obrzędu scenicznego na pograniczu koncertu, performance’u i działania teatralnego.

2013 – „Dar Królowej Róż”. Spektakl muzyczno-taneczny z autorską muzyką Anny Brody na podstawie baśni warmińskiej pisarki Ireny Kwintowej. Ania Broda jest kompozytorką, wykonawczynią muzyki (cymbały, śpiew) a także pomysłodawczynią przedstawienia. Skład: Iwona Sojka – skrzypce; Marcin Sojka – bębny i dźwięki syntetyczne; taniec (olsztyńscy tancerze i Magdalena Faszcza –flamenco). Libretto oraz reżyseria – Marek Markiewicz

2013 – „Polsko-Litewska Unia Muzyczna”. Tytuł nawiązuje do historycznej Unii między Polską i Litwą, podkreśla wspólne korzenie kulturalne dwóch państw i realizuje międzynarodową współpracę artystyczną. Utwory sześciu kompozytorów na cztery wiolę da gamby, saksofon, biały głos, cymbały, syntezator i komputer.

2013 – Skomponowanie i wykonanie muzyki do Animacji Legend Lubelskich

2012 – Opracowanie muzyczne do projektu „Teatralny plac zabaw Jana Dormana”. Spektakl dla dzieci w wieku 6-9 lat, który powstał z inspiracji i fascynacji twórczością i filozofią wybitnego polskiego reżysera teatralnego.

2012 – Słuchowisko „Zamieniec”, na motywach opowieści ludowej ze Skandynawii. Audycja z cyklu „Głosy do wynajęcia”. Ania Broda – muzyka, śpiew, cymbały

2012 – „Los na głos, rytm i szum”. Muzyczny eksperyment, beatbox i elektronika, połączone z liryką, oryginalnymi staropolskimi tekstami oraz barokową poezją anonimowych twórców. Skład: Ania Broda – głos, cymbały; DJ TikTak – beatbox (Patryk Matela)

2010 – Partie wokalne w multimedialnym widowisku „Pamiętam. Katyń 1940” L.U.C.

 

FONOGRAFIA

Kapela Brodów:
2011 – Pieśni do świętych pańskich
2008 – Pieśni Maryjne
2008 – Tańce polskie
2002 – Kolędy i inne pieśni
2001 – Pieśni i melodie na rozmaite święta

Płyty solowe:
2015 – (w przygotowaniu) Hymny warmińskie i mazurki z Mazur, Ania Broda, Polskie Radio 2
2014 – Najlepsze życzenie, Ania Broda, Jazz Sound
2014 – 6H, Ania Broda, Folkers
2011 – A ja nie chcę spać!, Ania Broda, Jazz Sound (reedycja w 2014 roku)

Zobacz – Anna Broda
aniabroda.com
Facebook.com/BrodaAnia
Soundcloud.com/aniabroda
Youtube.com/user/wegajty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij