Przejdź do głównej zawartości strony

lokalny przedsiębiorca, mecenas i animator kultury

Mieszkaniec Wygnanowa koło Przytyka, w chwili otrzymania nagrody pełnił funkcję wiceprzewodniczącego rady sołeckiej. Lokalny przedsiębiorca, mecenas i animator kultury. Dzięki jego staraniom w budynku starej szkoły w Wygnanowie działalność rozpoczął Wiejski Klub Tańca. Andrzeja Jurkowskiego uhonorowano również za wsparcie lokalnych muzyków ludowych, czym przysłużył się do ochrony niematerialnego dziedzictwa kultury swojego regionu.

Trzeba kochać tę muzykę, żeby coś jej ofiarować i samego siebie ofiarować.
Andrzej Jurkowski

Andrzeja Jurkowski jest lokalnym przedsiębiorcą, mecenasem i animatorem kultury oraz miłośnikiem muzyki tradycyjnej. Piastował urząd radnego gminy Przytyk, a obecnie jest wiceprzewodniczącym rady sołeckiej. Dzięki Andrzejowi Jurkowskiemu i mieszkańcom Wygnanowa stara i nieużytkowana szkoła zamieniła się w Dom Ludowy – otwarty hucznie w 2011 roku – do którego zjeżdżają najlepsi wiejscy muzykanci z okolic wraz ze swymi uczniami pochodzącymi z niemalże całej Polski, a nawet Europy. Pierwsza zabawa zorganizowana w Wygnanowie była jednocześnie pierwszą zabawą odbywająca się w ramach Wiejskich Klubów Tańca – ogólnopolskiej sieci oddolnych inicjatyw zmierzających do organizowania zabaw tanecznych przy lokalnej muzyce tradycyjnej granej na żywo. Wspiera lokalnych muzykantów – finansowo i logistycznie. Wspiera działania zmierzające do zachowania niematerialnego dziedzictwa kultury w swojej gminie – inicjowane przez stowarzyszenia i fundacje z całej Polski.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij